Wybieramy telefon z Androidem. Cz.2: Procesor i pamięć RAM

Advertisement

Smartfony to mini komputery niekiedy posiadające moc obliczeniową większą niż kilkuletnie PCty. I tak jak w komputerach podstawowymi wyznacznikami szybkości telefonu jest procesor i pamięć RAM. Kilku rdzeniowe procesory w przenośnym urządzeniu to powoli przestaje być zaskoczenie (HTC już zapowiedziało wypuszczenie w tym roku telefonu z czterema rdzeniami), jednak cały czas są one wykorzystywane w telefonach z wyższej półki i dla osób, które naprawdę intensywnie korzystają ze smart fonów, czy chcą grać w gry 3D. Warto też pamiętać, że pełne wsparcie procesorów dwurdzeniowych zapewnia dopiero najnowszy Android 4.0.

Niestety nawet szybki procesor nie pomoże, kiedy telefon ma starą wersje systemu oraz zamulona jest jakimiś źle napisanymi nakładkami dostarczonymi przez producenta.

Podzespołem odpowiedzialnym za grafikę najczęściej też jest procesor, jednak w najlepsze telefony posiadają również osobny chip odpowiadający za grafikę. Warto sprawdzić czy telefon posiada takich chip, jeśli myśli się o graniu w gry typu GTA3 czy 9mm.

Advertisement

Do normalnego płynnego, całkiem sprawnego działania smartfona uważam, że minimum to procesor 800MHz z ok. 384MB RAM. Są to parametry, które powinny zapewnić komfortowe działanie podczas codziennej pracy, oczywiście nie mówię tu o graniu w jakieś gry z fajerwerkami. Jeśli za to chcemy czegoś bardziej zaawansowanego, ale jeszcze nie potrzebujemy demonów prędkości to procesor 1GHz i 512MB pamięci będzie w sam raz. Są to parametry idealne do bardzo płynnej, zaawansowanej, codziennej pracy bez żadnych spowolnień. Za to dla osób, które potrzebują mieć naprawdę mocny sprzęt i chcą zagrać wymagające gry to polecam zainteresować się sprzętem z dwoma rdzeniami po 1,2-1,4 GHz plus 768MB pamięci RAM.

Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem sprawdzić jeszcze inne parametry kupowanego telefonu.

Advertisement

Dodaj komentarz