Air Control było pierwszą grą, w jaką grałem na Androidzie, używałem wtedy jednego z pierwszych telefonów Samsunga działającym na tym systemie, czyli Galaxy Lite (GT-i5700). Gra wciągnęła mnie na długie godziny, nawet nie chcę podliczać ile czasu „zmarnowałem” przy niej. Air Control została wydana, co najmniej jakieś 5 lat temu i przez te okres jakoś za specjalnie się nie zmieniała, w zasadzie jedyną innowacją, jaką zauważyłem to dodanie wersji HD. W tym tygodniu spotkało mnie miłe zaskoczenie, gdy w Google Play znalazłem sequel, czyli Air Control 2! Nieczekająca ani chwili postanowiłem sprawdzić, co oferuje nowa wersja.
Obeszło się bez rewolucji.
Pierwszymi zmianami, jakie rzucają się w oczy zaraz po uruchomieniu jest odświeżona grafika menu, plansz i samolotów. Nie odbiega ona znacząco od tego, co widzieliśmy w jedynce, jest po prostu ładniejsza i dostosowana do aktualnych trendów.
Mechanika gry nie została praktycznie w ogóle zmieniona. Nadal musimy wyznaczać drogę samolotom do odpowiednich punktów lądowania tak, aby uniknęły kolizji. Nawet pierwsza plansza – Green Fields, jest identyczna jak w pierwszej części. Odwrócono jedynie kolory samolotów. Tam gdzie lądowały czerwone samoloty jest teraz niebieski i odwrotnie. Z poprzedniej wersji gry znajdziemy jeszcze mapę Blue Ocean, czyli lotniskowiec, ale niestety jest ona dostępna jedynie w wersji płatnej.
W darmowej wersji mamy dostęp do pięciu planszy. Wspomniana Green Fields jest odblokowana na samym początku, trzy kolejne możemy odblokować dzięki zdobywanym punktom a piąta plansza jest stoczona z myślą o tablety i jest połączeniem 2 innych map. Wersja tabletowa została zaprojektowana z myślą o dwóch graczach, aby łatwiej można było ogarnąć cały chaos związany z ruchem lotniczym. Są jeszcze dostępne trzy inne mapy, ale jedynie dostępne w płatnej wersji.
System punktów i wyzwań wydłuża rozgrywkę.
W Air Control 2 wprowadzono system punktów i zadań. Punkty zdobywamy podczas gry, każdy samolot do lądowania to jeden punkt przemnożony przez współczynnik punktowy. Współczynnik to na początku 1 ale z upływem gry jest on zwiększany (co 0,1 punktu). Dodatkowo mamy do wykonania zadania, które warte są dodatkowe punkty. Na przykład musimy podczas jednej gry poprawnie doprowadzić do lądowania 15 helikopterów albo w 3 kolejnych grach wylądować 3 takimi samymi samolotami pod rząd.
Punkty możemy wydawać na nowe plansze albo na kolejne „życia”. Niewątpliwe wprowadzenie systemu punktowego wydłuża żywotność gry i motywuje do dłuższego grania.
Reasumując. Air Control 2 to stare, dobre Air Control w odświeżonej grafice, z nowymi mapami (zwłaszcza mapa dla dwóch osób zasługuje na pochwałę) oraz systemem punktów i wyzwań, które wydłużają i zwiększają chęć do grania. Ograniczono również ilość reklam, która w pewnym momencie w pierwszej części była nie do zniesienia.
Grę Air Control 2 możecie pobrać za darmo z Google Play.