Android Jelly Bean ma już ponad 59 procent udziałów.

Advertisement

Dla programistów piszących aplikacje dla telefonów z Androidem, bardzo ważną informacją jest ilość użytkowników konkretnej wersji systemu. Istotne jest to ze względu na to, jakich mogą użyć API, aby nie wykluczyć znacznej części odbiorców. Dlatego co miesiąc Google publikuje dokładny podział użytkowników danej wersji systemu. Dane są zbierane przedstawiają procentowy udział użytkowników logujących się do Google Play.

android

W zeszłym tygodniu udział telefonów z Androidem działających na systemie Jelly Bean osiągnął 59,1%. Oczywiście jest to suma wszystkich wersji „żelki” to znaczy: Android 4.1 (35,9%), Android 4.2 (15,4%) oraz 4.3 (7,8%). Oznacza to, że jest to w tej chwili najpopularniejsza wersja Androida.

Advertisement

Na drugim miejscu znajduję się stary poczciwy Gingerbread (Android 2.3) z udziałem 21,2%. Obawiam się, że z „piernikiem” będziemy mieć do czynienia przez jeszcze długi czas, aż użytkownicy nie przesiądą się na nowsze telefonu, bo ich obecne modele raczej już nie dostaną aktualizacji do nowszych wersji. Te modele, które miały dostać update to już go dostały. Chociaż spadek udziałów tej wersji Androida w ciągu 2 miesięcy wyniósł ponad 7% to wydaje mi się, że na pewnym poziomie dynamika spadku ulegnie znacznemu wyhamowaniu. Obstawiam, że jeszcze pod koniec roku będziemy mieli udziały Androida 2.3 powyżej 5%.

Najnowszy Android 4.4 KitKat też jeszcze nie zdołał trafić do szerokiego grona odbiorców, jego udziały to zaledwie 1,4%. Ten wynik nie jest zaskoczeniem, bo system dostępny jest zaledwie w kilku modelach telefonów. Aktualizacje do Androida 4.4 dopiero są przygotowywane przez producentów. Większość z aktualizacji zapowiedziana jest na pierwszy kwartał tego roku.

Advertisement

Dodaj komentarz