Android KitKat zrównał się z Jelly Bean.

Advertisement

Google opublikowało właśnie statystyki udziału w rynku poszczególnych wersji Androida. Tak jak zawsze statystyki były zbierane przez cały tydzień, który kończył się 1 maja a pokazują procentowy rozkład wersji Androida w telefonach osób logujących się w tym czasie do Google Play.

Tytuł wpisu jest może trochę wyolbrzymiony. Bo chodzi o fakt, iż wersja Androida 4.4 (KitKat) zrównała swój procentowy udział z wersją Androida 4.3 (Jelly Bean) i obie mają po 8,5% rynku smartfonów z systemem Google. Oczywiście Android 4.3 to nie jest jedyna wersja nazywana Jelly Bean, wszystkie Androidy od tej oznaczonej numerkiem 4.1 tworzyły rodzinę Jelly Bean i łącznie mają 60,8% udziału, co nadal oznacz, że jest to najpopularniejsza wersja systemu od Google. Widać jednak, że jego popularność powoli topnieje, w skali miesiąca stracił 0,6%. Jedynie wersja 4.2 zyskała 0,7% co jest prawdopodobnie spowodowane sporą ilością dostępnych na rynku tańszych modeli smartfonów działających jeszcze na tym systemie.

chart_android_maj2014

Advertisement

Największy spadek udziałów (1,6%), rzecz jasna odniósł Gingerbread (2.3), jest to leciwy system, swoją premierę miał ponad 3,5 lata temu, dlatego posiadacze telefonów z tym wersją Androida „wykruszają” się i zmieniają swoje modele na nowsze z aktualnymi Androidami. Podejrzewam, że 2-3 lata to maksimum, jeśli chodzi o używanie jednego modelu telefonu, po tym czasie większość osób wymienia je na nowy, bo przychodzi czas podpisania nowej umowy z operatorem. Przynajmniej tak jest w Polsce.

Na drugim miejscu pod względem utraty użytkowników jest Ice Cream Sandwich (4.0), stracił on 0,9%. Sądzę, że powody są takie same jak w przypadku Gingerbread.

W statystykach widać wyraźnie, że dynamika przyrostu smartfonów z systemem KitKat (4.4) rozpędza się. Miesiąc temu Android 4.4 zyskał 2,8% w tym miesiącu jest to przyrost o 3,2%. Jeśli byśmy utrzymali takie tempo wzrostu to pod koniec roku telefony z tym systemem stanowiłyby prawie 40% rynku. Wydaje mi się to mało prawdopodobne, Google już szykuje następcę, którego prawdopodobnie ujrzymy pod koniec czerwca, co z pewnością wyhamuje przyrost urządzeń z tym systemem. Obstawiam, że szczyt swojej popularności 4.4 uzyska jakoś na przełomie września i października tego roku i będzie oscylowała w okolicach 25%. Każdy wyższy wynik będzie można traktować, jako sukces Google.

Advertisement
wersjeAndroida
Udział poszczególnych wersji Androida od początku 2014.

źródło: http://developer.android.com/about/dashboards/index.html?utm_source=ausdroid.net

Dodaj komentarz