Aplikacja Mam Kanara – czyli jak uniknąć mandatu za brak biletu.

Advertisement

Mam KanaraAplikacja Mam Kanara jest dość kontrowersyjna, ponieważ jej zadaniem jest ułatwienia życia osobom jeżdżący komunikacja miejska na gapę, poprzez ostrzeganie o obecności kontrolerów biletów (potocznie nazywanych kanarami) w danej okolicy.

Kilka razy zdążyło mi się jechać bez biletu z różnych przyczyn. Najczęściej było to brak możliwości jego zakupu u kierowcy czy zepsuty biletomat. Nie znaczy to wcale, że popieram takie zachowanie a już na pewno nie namawiam do łamania prawa. Nie wiem jak w innych miastach, ale w Warszawie, kanary nie są jakoś specjalnie oznakowani, ale dość łatwo ich dostrzec na przystanku, poprzez specyficzne zachowanie (np. stanie w grupie i wsiadanie różnymi drzwiami do autobusu). Są jednak osoby, które jazdę bez biletu traktują za coś zupełnie normalnego. Karę za mandat wliczają w ryzyko. Znam osobiście takie przypadki, że po podwyżce biletów ktoś zrezygnował z kupna biletu miesięcznego i został złapany dopiero po 3 miesiącach. Karę zapłacił na miejscu i w ogólnym rozrachunku wyszedł na plus. Czy takie zachowanie jest dobre czy złe, nie mam zamiaru tego oceniać. Widocznie skala jest takiego procederu jest spora, bo powstała aplikacja Mam Kanara, dla osób chcących zmniejszyć ryzyko złapania przez kontrolera biletów. Czy producenci słusznie wyczuli zapotrzebowanie na tego typu aplikacje? To się okaże pod koniec tej mini recenzji.

Advertisement

Mechanizm działania aplikacji Mam Kanara jest banalnie prosty. Aplikacja odczytuje Mam kanara androidnaszą lokalizacje za pomocą GPS albo nadajników komórkowych i sprawdza czy w określonej odległości nikt nie zaraportował kontroli biletów – jeśli tak, to nas o tym informuje w stosowny sposób. Wielkość strefy, w jakiej chcemy być powiadamiani o kontrolach kanarów, możemy sobie sami definiować w widełkach od 1m do 5km. Są to rozsądne odległości. Występowanie kontroli biletów jest zgłaszane przez innych użytkowników aplikacji. Zapisywana jest wówczas dokładna lokalizacja oraz można podać linie, w jakiej była przeprowadzona kontrola. To są w zasadzie wszystkie funkcje. Aplikacja nie wymaga od nas zakładania konta i logowania się, co niewątpliwie stanowi duży plus przy takiej charakterystyce.

Wykonanie od strony technicznej i wizualnej jest na najwyższym poziomie. Aplikacja jest prosta i przejrzysta, nie powoduje jakiś nieoczekiwanych błędów. Design jest przemyślany i ładny. Począwszy od ikonki aplikacji, poprzez logo(sympatyczny, żółty kanarek) aż do głównego interfejsu.

Mam kanara Mapa

Advertisement

Teraz największy (i jedyny?) mankament. Brak użytkowników. Aplikacja została pobrana z Google Play trochę ponad 1000 razy, ile ma stałych użytkowników tego nie wiem. W każdym razie jest to na tyle mało, że przez cały tydzień używania aplikacji ani razu nie poinformowała mnie o kontroli biletów. Może, miałem szczęście (w sumie to w tym wypadku pecha), że nie spotkałem żadnej kontroli. To dziwne, bo obszar powiadamiania ustawiłem na maksymalne 5 kilometrów i po mieście podróżowałem całkiem sporo. Dlatego wydaje mi się, że bardziej prawdopodobna jest wersja o małej ilości użytkowników. Jeśli faktycznie tak jest to w tej chwili aplikacja Mam Kanara jest bezużyteczna.

Dodatkowo pozostaje problem, o którym pisałem wcześniej a nie chciałem go oceniać. I nie chodzi o wątpliwości moralne, ale o to czy aplikacja Mam Kanara jest zgodna z prawem? Zakładam, że producenci sprawdzili aspekt prawny i nie ma z tym problemu, a jeśli są jakieś wątpliwości to zapiski w regulaminie (dostępny na ich stronie) mówiące od braku odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez użytkowanie tej aplikacji są z nich zdjęte. Teraz, gdy aplikacja jest niezbyt popularna nikt jeszcze się do niej nie przyczepił, gorzej może być jak rozpowszechni się na dobre. Nie żebym życzył im źle, o nie! Wręcz przeciwnie. Z tego, co wiem, są to młodzi goście z zapałem do tworzenia dobrych aplikacji i nie chciałbym, aby z powodu jakiegoś niedopatrzenia mieli problemy.

Aplikacji postanowiłem nie oceniać. Możecie ją ściągnąć z Google Play wpisując Mam Kanara.

Advertisement

Dodaj komentarz