Dlaczego Wi-Fi cały czas zżera baterię w Androidzie?

Advertisement


WiFi AndroidPewnie nie jedno z Was zastanawia się, dlaczego w panelu zażądania zasilanie w Androidzie cały czas pokazane jest aktywne Wi-Fi, pomimo wyłączenia go? Odpowiedź jest dość prosta, smartfon skanuje cały czas dostępne sieci Wi-Fi w celu lepszego określenia lokalizacji. Google posiada bazę zmapowanych punktów dostępowych Wi-Fi (nawet tych, do, których nie jesteśmy podłączeni) i na jej podstawie jest wstanie określić przybliżoną lokalizację telefonu. Funkcja ta zastała wprowadzona w Androidzie 4.3.

Podejrzewam również, że telefon nie tylko zbiera informację na temat dostępnych sieci Wi-Fi w celu zlokalizowania nas, ale również mapuje je i takie dane wysyła do Google.

Jak to działa? Kiedy telefon znajduje się w zasięgu danego Hotspot Wi-Fi (niekoniecznie połączonego do niego) i Google zna jego lokalizacje wtedy na tej podstawie ustalana jest przybliżona nasza lokalizacja. Sprawa jeszcze bardziej jest ułatwiona, gdy jesteśmy w zasięgu kilku sieci Wi-Fi. Wtedy na podstawie mocy sygnału poszczególnych AP można dokładniej nas zlokalizować.

Jest to przydatne w miejscach gdzie nie mamy dostępu do satelity GPS, na przykład w biurach czy galeriach handlowych. Również jest to wykorzystywane w ustalaniach „historii lokalizacji” gdyż taki sposób znacznie mniej obciąża baterię niż stały monitoring za pomocą GPS.

Advertisement

System nie jest idealny, czasami zdarzają się dość istotne błędy w ustaleniu lokalizacji. Kilka razy miałem sytuacje, gdy mapy pokazywały moją lokalizację w Meksyku czy USA, podczas kiedy siedziałem w pracy w Warszawie. Było to prawdopodobnie spowodowane niedopracowanym jeszcze systemem lokalizacji po Wi-Fi, teraz takie sytuacje mi się raczej nie zdarzają.

Oczywiście, jeśli sobie nie życzymy, aby nasz smartfon cały czas skanował dostępne sieci Wi-Fi nawet po wyłączeniu modułu Wi-Fi, możemy to zrobić.

  1. Wchodzimy w ustawienia Wi-Fi
  2. Wybieramy Więcej albo wciskamy klawisz menu
  3. I teraz zależne od modelu: albo wybieramy Ustawienia zaawansowane albo mamy już w tym miejscu tą opcje.
  4. Szukamy opcji Zawsze zezwalaj na skanowania lub coś w tym stylu.
  5. Wyłączamy tą opcje.

Zawsze zezwalaj na skanowanie

Advertisement

Od tej chwili po wyłączeniu WiFi, zostanie ono całkowicie wyłączone i zaoszczędzimy trochę baterii, kosztem dłuższego oczekiwania na lokalizację.

1 komentarz do “Dlaczego Wi-Fi cały czas zżera baterię w Androidzie?”

Dodaj komentarz