Gogle VR jak Oculus Rift za 10zł? To możliwe!

Advertisement

W zeszłym miesiącu w Barcelonie jak co roku odbyły się największe w branży telekomunikacyjnej targi MWC. Jak zawsze była to okazja do zapoznania się z nowościami I trendami na nadchodzące lata. LG I Samsung pokazały swoje flagowce, dostawcy infrastruktury mówili o rozwoju technologii 5G. Co jednak odbiło się chyba największym echem? Prezentacja Samsunga, na której pojawił się założyciel Facebooka – Mark Zuckenberg.

 

Advertisement

Zaprezentowano najnowszą wersję okularów do wirtualnej rzeczywistości Samsung Gear VR powstałych we współpracy z firmą Oculus jakiegoś czasu przejętej właśnie przez Facebooka.

Z przemówienia wynikało jednoznacznie, że VR będzie najbardziej rozwijającą się gałęzią technologii użytkowej w najbliższych latach a ten rok będzie dla niej kluczowy bo rozpoczynający „bum” wirtualnej rzeczywistości.

Advertisement

Samsung Gear VR

W tym roku nastąpi prawdziwy wysyp okularów VR. Zaczynając od już dostępnego Oculus Rift poprzez sprzedawanego już w przedsprzedaży HTC Vive aż po ciągle rozwijane Microsoft HoloLens. Dosłownie na dniach prawdopodobnie również Sony zaprezentuje swoje okulary kompatybilne z PS4.

Niestety wszystkie te rozwiązania mają tą samą wadę… Ich koszt zakupu wiąże się z wydatkiem na poziomie minimum kilkuset euro, a w niektórych przypadkach niezbędny jest jeszcze sprzęt komputerowy za kolejny tysiąc euro. Tutaj Samsung liczy na bije swoich konkurentów bo wycenia swój produkt na 99 euro a w przedsprzedaży telefonów Galaxy S7 I S7 edge dodaję je gratis.

Advertisement

Cena Samsung Gear VR jest tak niska ponieważ w zasadzie to jedynie kawałek plastiku z soczewkami do którego władamy telefon i on jest całym „mózgiem” naszych gogli. Ekran telefonu odpowiedzialny jest za wyświetlanie zawartości 3D, w telefonie przechowujemy wszystkie aplikacje VR.

Jeśli sądzicie, że Samsung zbił cenę swoich gogli do minimum to się mylicie. 🙂 Z 2 lata temu Google zaprezentowało gogle VR wykonane z… kartonu. Projekt nazywa się Google Cardboard i możemy go sobie sami wykonać bo na stronie projektu znajdują się szablony na podstawie, których można go złożyć, a zasada działania jest identyczna jak w przypadku produktu Samsunga.

Google Cardboard

Advertisement

Osoby nie mające tyle zdolności technicznych (albo nie mające potrzebnych materiałów) mogą bez problemu znaleźć gotowe gogle do kupienia za śmieszne pieniądze na Allegro. Podstawową wersje można kupić za 10zł! Bardziej zaawansowana wersja Cardboard z gumką i lepszymi soczewkami to wydatek około 30zł. To i tak stanowi ułamek ceny Gear VR a wrażanie z ich używania są naprawdę bardzo podobne. Co więcej Google Cardboard działa z każdym telefonem z Androidem. Jedyny warunek to aby telefon posiadał żyroskop (nie mylić z acetometrem).

Dodaj komentarz