Google Play Muzyka dostępne w Polsce!

Advertisement

Google Play MuzykaDo Polski wszedł właśnie kolejny dostawca oferujący – coraz popularniejszą – usługę streamingu muzyki. Jest nim sam Google ze swoim serwisem Google Play Muzyka. Oznacza to, że w naszym kraju mamy już wszystkich największych dostawców muzyki w wersji cyfrowej. W zeszłym roku pojawiły się długo oczekiwany Spotyfi oraz mniej znany Wimp, a od jakiegoś czasu bez problemu możemy używać francuskiego Deezera oraz iTunes od Apple. Z pewnością świadczy to, że powoli przestajemy być odbierani jak potencjalni piraci, kradnący muzykę z internetu, a wielkie koncerny uświadamiają sobie, że Polacy coraz częściej są skłonni płacić za cyfrowe dobra. Należy jedynie dostosować cenę do lokalnych warunków.

Dla osób nie mających nigdy styczności z usługami streamingu muzyki opiszę pokrótce jak to działa. Zasada jest prosta. Wykupujesz abonament do takiej usługi, zazwyczaj wynosi około 20 zł i dostajesz dostęp do biblioteki wszystkich utworów muzycznych danego dostawcy. Ilość i rodzaj dostępnych utworów zazwyczaj jest podobna u każdego dostawcy, różnią się dosłownie jakimiś pojedynczymi artystami. Po wykupieniu abonamentu możemy bez ograniczeń słuchać wszystkich utworów z bazy. Piosenki nie zapisują sie w pamięci telefonu, ale są streamowane na żywo z internetu. Tak jak filmiki na Youtube. Aplikacje zazwyczaj umożliwiają również zapisanie utworów do odtwarzania w trybie, offline ale nie w standardowych formatach (np. Mp3) tylko w takich, które możemy odtwarzać przez daną aplikację.

Moim zdaniem jest to bardzo opłacalne, ponieważ w cenie jednej płyty miesięcznie mamy dostęp do milionów utworów i praktycznie wszystkich nowości.

Advertisement

Google Play Muzyka 2Minusem takiego rozwiązania jest utrata swojej kolekcji po nieopłaceniu abonamentu. Ponieważ nie wykupujemy płyt na stałe tylko prawo do ich odtwarzania. Sytuację tą zmienia Google Play Muzyka, bo oprócz abonamentowej usługi streaming muzyki (All Access) , który w ich przypadku również kosztuje 20zł (teraz jest promocja dająca miesiąc darmowego dostępu a kolejny miesiąc za jedyne 16zł!), to oferuje możliwość kupowania na stałe pojedynczych kawałków czy całych albumów. Standardowa cena jednej piosenki to 3zł, ale niektóre z nich można kupić w promocji za 1zł. Ceny albumów są bardziej zróżnicowane. Od 22 zł za album Hadesa, ale również tutaj możemy napotkać na promocję, w której możemy pewne płyty kupić za ok. 12zł.

Trzecią gałęzią jest synchronizacja własnej kolekcji muzyki na wirtualnym dysku. Dzięki temu możemy wrzucić nasze kawałki do chmury Google i mieć do nich dostęp gdzie tylko zechcemy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie uzupełniające dwie wcześniejsze usługi. Czasami posiadamy w kolekcji płyty artystów niszowych, których próżno szukać w serwisach streamingowych a takie rozwiązanie załatwia problem.

Cieszy fakt, iż nie jesteśmy traktowani przez wielkie firm jak kraj trzeciego świata i coraz więcej usług jest również dla nas udostępnianych. Google Play Muzyka to kolejny dobry krok ku sprawdzaniu następnych usług do polski i sygnał dla innych firm, aby zainteresować się naszym rynkiem. Mi do szczęścia brakuje jeszcze tylko Netflixa z dobrą ofertą serialową.

Advertisement

Google Play Muzyka jest świetną usługą i na pochwałę zasługuję dobre dostosowanie jej pod nasz lokalny rynek, mówię tutaj o całkiem dobrej dostępności polskich artystów oraz cenie. Ja jednak pozostanę przy Wimp’ie, ponieważ mam abonament w Play I tam mam doliczonego go do rachunku, dzięki czemu nie musze płacić za transfer danych, ale przez ten miesiąc z przyjemnością potestuje usługę od Google.

Dodaj komentarz