Google wydłuża czas na zwrot płatnych aplikacji w Google PLAY.

Advertisement

Google PlayWszystko wskazuje na to, że Google po cichu wprowadził dość sporą zmianę w swoim sklepie z aplikacjami na Androida i to z korzyścią dla użytkowników. Bez żadnej zapowiedzi wydłużono czas na zwrot płatnych gier i aplikacji z 15 minut, jak to miało miejsce dotychczas, do aż 2 godzin.

Nie jest to oficjalna informacja, na stronach Google nadal widnieje 15 minutowy czas zwrotu pieniędzy za płatne aplikacje, jednak jak donosi Android Police (a ja również potwierdzam), za niektóre gry można odzyskać pieniądze w czasie do 2 godzin po ich zakupie. Czy dotyczy to wszystkich gier? Ciężko powiedzieć, ale mogę potwierdzić, że w przypadku Assassin’s Creed Pirates opcja zwrotu pieniędzy była dostępna jeszcze po ponad półtorej godziny. Tak samo w przypadku gry Superfrog HD.

zakup 1
Gra została zakupiona o 14:09.
Assassins
Po ponad półtorej godzinie nadal można anulować zamówienie.

Przetestowałem to na 2 grach, bo w pierwszym momencie sadziłem, że dłuższy czas zwrotu istnieje tylko dla gier o większej wadze (AC ma prawie 1 GB), byłoby to w logiczne – większe gry pobiera się dłużej i niekiedy może przekraczać to pierwotne 15 minut. Na szczęście może przypuszczenia okazały się to nieprawdą, bo Superfrog HD ma około 30MB i też mogłem go oddać jeszcze po 2 godzinach.

Advertisement

Co więcej okazuje się, że wydłużenie czasu na zwrot płatnych aplikacji nie dotyczy tylko gier, dla aplikacji z innych kategorii też został on powiększony. Aplikacja Notatnik+ po godzinie od zakupu nadal posiadała możliwość zwrotu pieniędzy.

zakup2
Aplikacje Notatnik+ kupiłem o 14:24.
anulowanie
Po ponad godzinie udało się anulować zakup.

Teraz trzeba jedynie poczekać na oficjalne potwierdzenie tych informacji przez Google, aby być w pełni szczęścia. Możliwe, że opcja ta została włączona tylko na okres testowy, aby zrobić symulację jak bardzo zwiększy się ilość zwracanych aplikacji i czy twórcy nie będą zbyt dużo tracić. Raczej wykluczam jakąś usterkę systemu transakcyjnego Google.

Jeśli taka zmiana wejdzie na stałe, niewątpliwie jest to ruch bardzo pro kliencki i może zachęci większe grono użytkowników do pobierania płatnych aplikacji, bo ryzyko zmarnowania pieniędzy będzie mniejsze. Piętnastominutowy czas zwrotu był ekstremalnie mały, 2 godziny daję znacznie większe bezpieczeństwo. Swoją drogą pamiętam jak na początku w Android Market można było dokonywać zwrotów do 24 godzin po zakupie.

Advertisement

Dodaj komentarz