Idealny VPN na Androida

Advertisement

VPN pewnie wielu kojarzy się tylko i wyłącznie z zastosowaniem biznesowym w większych firmach. Pracownicy często maja możliwość połączenia się z siecią korporacyjna z dowolnego miejsca dzięki VPN. Nie chce wnikać w szczegóły zasady działania VPNów ale generalnie jest to sposób utworzenie szyfrowanego „tunelu” pomiędzy komputerem a siecią firmową (serwerem proxy) przez sieć Internet. Dzięki czemu pracownik ma możliwość korzystania z systemów dostępnych jedynie w sieci LAN. Jest to przydatne gdy pracownik jest w delegacji czy pracuje z domu.

Ostatnio coraz częściej VPN znajduje zastosowanie w użytku prywatnym. Wszystko dzięki coraz popularniejszym serwisom streamowym. Powstało wiele serwisów wideo mające bardzo bogatą bibliotekę filmów czy seriali w dobrej cenie. Niestety część z nich ma ograniczenia terytorialne i nie jest dostępne w Polsce. Takim przykładem do niedawna był Netflix.

Popularne są również usługi polskich telewizji korzystające ze streaming takie jak HBO Go czy NC+ Go. Oba serwisy są dostępne tylko z terytorium polski. Gdy wyjedziemy na wakacje za granicę to tracimy możliwość z nich korzystania.

Advertisement

Rozwiązaniem jest zastosowanie VPN i serwera PROXY z którym się połączymy, przez co różne serwisy internetowe traktują nas tak jakbyśmy faktycznie przebywali w kraju gdzie znajduje się owy serwer.

Nie ma najmniejszego problemu aby korzystać z VPN w telefonach z androidem. W Google Play dostępne jest mnóstwo aplikacji do tunelowanie połączenia internetowego. Postanowiłem przedstawić Wam jedną, która najbardziej przypadła mi do gustu i jak z niej korzystać. Dzięki czemu zaoszczędzicie trochę czasu na szukanie odpowiedniego rozwiązania.

Otóż osobiście korzystam z aplikacji Freedome VPN od F-Secure. Sprawdziłem wiele aplikacji VPN ale w każda miała jakieś minusy dyskwalifikującą ją. Było to albo krótki darmowe czas testowy i wysoka cena abonamentu, limity danych, brak serwerów w interesujących mnie lokalizacja czy wymaganie posiadanie własnego dostępu do serwera proxy.

Advertisement

VPN

Aplikacja VPN Freedome na Androida nie dość, że bardzo łatwo można ją skonfigurować. W zasadzie wystarczy wybrać lokalizacje z jaką chcemy się połączyć, a jest ich sporo: kilkanaście krajów europejskich, USA, Kanada, Hongkong, Tokio, Singapur oraz Melbourne, i kliknąć połącz. Od tej pory w Internecie będziemy widoczni jakbyśmy łączyli się z danego kraju. Przez co będziemy trudniejsi do wyśledzenia oraz będziemy mogli korzystać z usług ograniczonych terytorialnie do tego państwa.

Podstawowy okres testowy to 14 dni bez żadnego limitu danych. Po tym okresie można wykupić miesięczny dostęp za 12zł lub roczny abonament za 150zł.

Advertisement

Oprócz wcześniej wymienionych funkcjonalności Freedome VPN daje ochronę przed śledzeniem (np. przez reklamodawców) jak i weryfikacje instalowanych aplikacji pod kątem ew. złośliwego oprogramowania.

Aplikację Freedome VPN można za darmo pobrać z Google Play.

Advertisement

2 komentarze do “Idealny VPN na Androida”

Dodaj komentarz