Jak nagrać wideo z Androida (KitKat)?

Advertisement

Jedną z nowych funkcjonalności najnowszego Androida w wersji 4.4 (KitKat) jest możliwość nagrywania filmów wideo z ekranu telefonu. Od teraz system Android pozwala nie tylko robić screenshoty ale również nagrywać wideo z ekranu telefonu. Bardzo przydatna funkcja nie tylko dla producentów aplikacji ale również dla osób robiących recenzje gier czy aplikacji na Androida albo po prostu do robienia wideo tutoriali. Niestety w odróżnieniu od funkcji robienia zrzutów ekranów, nie wystarczy znać skrótu klawiszowego – opis np. tutaj, aby nagrać filmik musimy mieć zainstalowane Android SDK i skonfigurowane ADB.

O tym jak skonfigurować ADB pisałem w TYM wpisie, więc jeśli chcecie nagrywać wideo na swoim telefonie to musicie je sobie zainstalować na komputerze.

Kiedy mamy już zainstalowane SDK i skonfigurowane ADB, możemy zabrać się za konfigurację telefonu. Nie jest to skomplikowane. Wystarczy wejść w Ustawienia >> Opcje programisty i włączyć Debugowanie USB.

Advertisement

Teraz podłączamy telefon kabelkiem USB do komputera. Na górnym pasku notyfikacji w telefonie powinna wyświetlić się informacja, że podłączono moduł debugowania USB. Jeśli jej nie ma sprawdź koniecznie czy aby na pewno jest ono włączone (Opcje programisty).

Teraz włączamy wiersz poleceń Windows. Aby to zrobić w polu Wyszukiwanie wpisujemy „cmd” (w Windows XP klikamy Start > Uruchom). Następnie wpisujemy polecenie:

adb devices

Advertisement

Aby sprawdzić czy faktycznie komputer wykrył nasz telefon. Jak widać na poniższym screenie na liście urządzeń znajduje się jeden telefon.

adb_devices

Jeśli na liście nie widnieje żadne urządzenie to prawdopodobnie musisz jeszcze pobrać sterowniki do swojego telefonu. Znajdują się one na stronie producenta i na ogól zawarte są one w programie do synchronizacji telefonu z komputerem. Np. w przypadku telefonów Samsung Galaxy jest to program Samsung KIES.

Advertisement

Jak już jesteśmy pewni, że telefon jest prawidłowo wykrywany przez komputer możemy przejść do samego procesu nagrywania wideo.

Aby zacząć nagrywanie wideo z Androida wystarczy wpisać w wierszu poleceń:
adb shell screenrecord /sdcard/nazwa_pliku.mp4
adb screenrecord

Gdzie /sdcard/nazwa_pliku.mp4 to lokalizacja w pamięci telefonu gdzie zostanie zapisanym plik wideo po zakończonym nagrywaniu.

Advertisement

Domyślna długość pliku wideo to 3 minuty i nie da się jej wydłużyć ale jeśli chcemy to możemy jak skrócić. Używamy wówczas parametru –time-limit. Wartość czasu podajemy w sekundach. Przykład nagrywania 30 sekundowego wideo.

adb shell screenrecord --time-limit 30 /sdcard/nazwa_pliku.mp4

Możemy również zwiększyć bitrate filmiku na 8Mbps (domyślnie jest 4Mbps), używamy do tego parametru –bit-rate.

adb shell screenrecord  --bit-rate 8000000 --time-limit 30 /sdcard/nazwa_pliku.mp4

Advertisement

Rozdzielczość nagrywanego wideo nie będzie większa niż natywna rozdzielczość ekranu telefonu. Czyli jak mamy telefon z ekranem o rozdzielczość 1280×720 to nie nagramy filmu o większych parametrach. Możemy jednak nagrać o mniejszej, wykorzystując parametr –size.

adb shell screenrecord --size 1280x720 /sdcard/nazwa_pliku.mp4

To by było na tyle. Jeśli macie jakieś pytania bądź problemy piszcie w komentarzach.

Advertisement

5 komentarzy do “Jak nagrać wideo z Androida (KitKat)?”

Dodaj komentarz