Posty

Jak wyłączyć aplikację systemową z Androida?

Advertisement

Producenci telefon coraz częściej do swoich smartfonów z Androidem dokładają własne aplikację lub aplikacje firm partnerskich, których nie jesteśmy w stanie odinstalować. Samsung jest chyba producentem, w produktach, którego najwięcej jest takich rzeczy. Również operatorzy komórkowi do sprzedawanych przez siebie telefonów wgrywają aplikacje promowane przez siebie i też nie możemy ich usunąć.

Zazwyczaj są to przydane aplikacje, rozszerzające możliwości smartfona, jednak czasami są one nam niepotrzebne, bo używamy ich zamienników. Świetnym przykładem jest telefon Samsung Galaxy Note 3 i zainstalowane w nim aplikacje ChatON oraz Dropbox. Tej pierwszej chyba nikt nie używa, jest to ewidentny niewypał Samsunga, nie dziwne w końcu ma on potężnego konkurenta, jakim jest Facebook i jego Messenger. Dropbox’a z kolei nie wszyscy muszą używać, bo preferują inne aplikacje do zapisywania danych w chmurze, takie jak Box.com czy coraz lepszego Google Drive. W takim wypadku aplikacje zajmują nam niepotrzebne miejsce w menu i w pamięci. Niestety nie ma możliwości pozbycia się ich na stałe z pamięci wewnętrznej telefonu, ale istnieje możliwość na wyłączenie ich z menu telefonu. Dzięki temu nie tylko znikną one z menu telefonu, ale również nie będą działały w tle i nie będą zabierały pamięci RAM.

Aby wyłączyć aplikację systemową w Androidzie (w każdym telefonie jest to odrobinę inaczej, ale zasada jest podobna), musimy:

Advertisement
  1. Wejść w Ustawienia.
  2. Przejść do opcji Aplikacji (Menadżer Aplikacji).
  3. Wybrać opcję Wszystkie.
  4. Wybrać aplikację, którą chcemy wyłączyć
  5. Klikamy Wyłącz

Należy pamiętać, aby nie usuwać aplikacji, które stanowią ważny element systemu, bo mogą one przyczynić się do nieprawidłowego jego działania i pojawiania się dziwnych błędów.

Poniżej prezentuję filmik wideo przedstawiający jak wyłączyć aplikację systemową w Androidzie.

Advertisement

Włączanie aplikacji odbywa się w sposób identyczny. Tylko zamiast Wyłącz wypieramy oczywiście Włącz.