Jak zrobić skan telefonem?

Advertisement

Telefony to kombajny, które potrafią praktycznie nieskończoną ilość rzeczy. Ok, może trochę przesadzam. Ograniczenie to przede wszystkim hardware, chociaż w tej chwili coraz mniej. W telefonach mamy wielkie ekrany, szybkie procesory, ogromne ilości pamięci, szereg metod komunikacji (mi. NFC, Bluetooth), czy coraz lepsze aparaty fotograficzne. 

Mi smartfon już dawno zastąpił aparat, kamerę, telewizję, kartę płatniczą i… skaner. O tym ostatnim postanowiłem zrobić materiał. Skaner to jest jedna z tych rzeczy, która zajmuje dużo miejsca, nawet jeśli jest to urządzenie 3w1: drukarka, kopiarka i skaner a przydaje się 5 razy w roku (przeciętnemu użytkownikowi). Tanie zestawy 3w1 też nie oferują rewelacyjnej jakości skanowania.

Telefon jako skaner.

Dużo praktyczniejszy rozwiązaniem jest użycie swojego telefonu jako skanera i tworzenie z dokumentów plików PDF czy po prostu jpg. Bo czym tak naprawdę jest skan dokumentu? To zrobione zdjęcie cyfrowe i zkonwertowane do danego formatu pliku. Czasami programy do skanowania potrafią również rozpoznać tekst i zapisać go w pliku tekstowym. W dzisiejszych czasach takie zdjęcie możemy zrobić telefonem. Możemy użyć specjalnej aplikacji aby zrobiła zdjęcie i zapisała w pożądanym formacie.

Advertisement

Przez lata korzystałem z CamScaner jednak ostatnio wykryto w nim złośliwe oprogramowanie i musiałem go odinstalować. Na szczęście jest alternatywa w postaci aplikacji Google Drive (Google Dysk). Dostępna jest dla wszystkich telefonów z Androidem. 

Jak zrobić skan telefonem?

To proste. Włączamy aplikacje Google Dysk. Powinna być ona zainstalowana na twoim telefonie z androidem domyślnie. Jeśli nie to pobierz ją z Google Play. Niestety aplikacja Google Drive na iOS nie wspiera skanowania dokumentów.

Następnie musimy ją włączyć i zalogować się na swoje konto Google (jeśli jego jeszcze nie dodałeś to musisz to zrobić). Jak już korzystałeś z Google Drive to ten krok ciebie nie dotyczy.

Advertisement

Teraz klikasz na “plusik” z lewej dolnej strony ekranu. Tam wybierasz “Skan”.

Google Drive Skan

Wówczas włączy się aparat. Musisz dobrze nakierować aparat na skanowany dokument. Najlepiej jak najbardziej równolegle do skanowanego dokumentu i przy dobrym oświetleniu takim aby nie rzucać na niego żadnych cieni. Dobrze jest też włączyć lampę błyskową. Sprawę też ułatwi umieszczenie dokumentu na kontrastowej powierzchni. Pozwoli to aplikacji na lepsze rozpoznanie brzegów dokumentu. Czyli nie kładź białej kartki na białym stole. Oczywiście w sytuacjach gdy nie masz innej możliwości możesz też tak zrobić wtedy prawdopodobnie będziesz musiał ręcznie zaznaczyć format dokumentu. 

Skan telefon Android

Po zrobieniu zdjęcia masz możliwość przycięcia zdjęcia, wybrania czy mam być to skan kolorowy czy czarno biały. Można też dodać kolejne zdjęcia, aby później wszystkie strony były umieszczone w jednym PDFie. Mamy też dodatkowe opcje jak ustawienia strony czy jej orientacji. 

Advertisement

Jakość skanów zrobionych telefonem.

Warto zauważyć, że zdjęcie na podglądzie jest znacznie gorszej jakości niż to które faktycznie zostanie zapisane. Nie przejmuj się, że tekst na nim może być niewyraźny. Finalnie będzie ok. Przed zapisem możemy jeszcze zmienić nazwę pliku i miejsce gdzie będzie zapisany. Zapis można dokonać jedynie na Dysku Google ale bez problemu można skan później pobrać na telefon.

Skan telefon PDF

Skan wykonany przez aplikację i zapisany w PDFie wygląda znacznie lepiej niż zwykłe zdjęcie dokumentu zrobione aparatem. W większości wypadków skan wygląda jakby był wykonany klasycznym skanerem.

Tak zrobione skany wysyłałem do banków przy przygotowywaniu umów kredytowych, notariusza czy urzędów. Nigdy, nikt nie miał zastrzeżeń co do ich jakości.

Advertisement

Dodaj komentarz