Katalog Lego to przykład na rewelacyjne wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości.

Advertisement

Katalog Lego OkładkaWłaśnie w moje ręce trafił nowy katalog Lego na Styczeń – Czerwiec 2015. Można powiedzieć, że jest to sentymentalny powrót do przeszłości. Pamiętam jak zawsze w okresie przedświątecznym zawsze dostawałem taki katalog (chyba nawet był wrzucany do skrzynek pocztowych). Mogłem go przeglądać godzinami i rozmyślać o wymarzonych zestawach klocków.

Advertisement

Przez te kilkanaście lat firma Lego ewoluowała (rewolucja to chyba za wielkie słowo). Było to koniecznie, aby utrzymać się na rynku, na którym elektroniczne zabawki zaczęły wypierać te tradycyjne. Strzałem w dziesiątkę okazały się gry telewizyjne oraz wprowadzenie zupełnie nowych serii klocków takich jak Chima, Ninjago, Władca Pierścieni, Hobbit czy co roku odświeżane zestawy Gwiezdnych Wojen, jest nawet robot, którego możemy samemu złożyć i zaprogramować.

Katalog Lego Zawartość

Advertisement

Cyfrową ewolucję przeszedł również sam katalog Lego i nie chodzi jedynie o fakt przeniesienia go również do wersji cyfrowej dostępnej, na smartfonach i tabletach. Wraz z katalogiem udostępniono specjalnie stworzoną aplikacje, która pozwala ożywić klocki i oglądać konstrukcję na animowanych modelach 3D. Wszystko to dzięki aplikacji do rozszerzonej rzeczywistości (z angielskiego augmented reality). Efekt możecie obejrzeć na filmiku poniżej.

Jak to działa?

Niektóre strony katalogu mają specjalne oznaczenia wówczas możemy użyć aplikacji Katalog Lego 3D i najechać telefonem na specjalnie oznaczoną stroną. Wówczas po chwili pobiorą się animacje i klocki “ożyją”. Działa to rewelacyjnie i dostarcza wiele frajdy, nawet osobom, które dawno wyrosły z klocków. Same wczytywanie animacji jest bardzo płynne i jeśli mamy dobre połączenie z internetem możemy przerzucać strony i jednocześnie podglądać modele w telefonie. Rozpoznawanie stron też działa bez problemu, nie spotkałem się z jakimiś trudnościami z odczytaniem strony, aplikacja w pół sekundy wyłapuje wszystkie znaczniki i wczytuje dane modele. Prawdziwą rewelacją jest możliwość oglądania modeli praktycznie ze wszystkich stron.

Advertisement

Zdaję sobie sprawę, że tematyka rozszerzonej rzeczywistości w telefonach nie jest nowa i wielokrotnie była wykorzystywana w różnych kampaniach reklamowych, ale chyba nigdy nie spotkałem się z tak pomysłowym, efektownym i jednocześnie przydatnym sposobem jej użycia. Polecam.

Katalog Lego możecie pobrać za darmo z Google Play.

Advertisement

Dodaj komentarz