Mapa metra, wyszukiwanie połączeń oraz ceny biletów w Paryżu.

Advertisement

ParyżPo wczorajszym wpisie o nawigacjach gps offline, dziś wrzucam kolejny post o tematyce urlopowo-wakacyjno-podróżniczej.

Paryż – miasto, które każdy wcześniej czy później musi odwiedzić, wieża Eiffla, Louvre, Wersal, Katedra Notre Dame oraz Disneyland to tylko niewielka część zabytków czy atrakcji do zwiedzenia w tym pięknym mieście. Jednak dziś, nie chce rozpisywać o architekturze czy historii tego miejsca, ale o bardziej przyziemnych sprawach, jaką jest komunikacja miejska w Paryżu. Pewnie wszyscy z was jak słyszą „komunikacja miejska w Paryżu” to pierwszym skojarzeniem jest paryskie metro. I słusznie! Metro w Paryżu jest głównym transportem miejskim i jest jednym z największych i najstarszych na świecie.

Paryż posiada 16 linii metra o łącznej długości ponad 221 kilometrów i posiadających 300 stacji, do tego dochodzi jeszcze 5 linii kolei regionalnych RER, którymi po centrum możemy jeździć tak jak metrem. Te liczby robią sporę wrażenie zwłaszcza dla osoby z Warszawy gdzie metro posiada na razie tylko 1 linie z 21 stacjami i o prawie dziesięciokrotnie krótszej trasie. Przyznaje, że można się nieźle pogubić. Na szczęście władze miasta, a właściwie firma zarządzająca paryskim metrem stworzyła specjalną aplikacje dedykowaną turystom dzięki, które poruszanie się metrem nie będzie większą trudnością.

Advertisement

Aplikacja Visit Paris by Metro na Androida jest obowiązkową apką dla każdego odwiedzającego Paryż. Nie dość, że posiada elektroniczną mapę metra (plan dostępny offline) to umożliwia również wyszukiwania najlepszych połączeń i przesiadek z jednego miejsca do drugiego i to bez potrzeby łączenia się z Internetem. Jest to wielki plus w stosunku do Google Maps, które też mają opcję wyszukiwania połączeń w komunikacji paryskiej, jednak potrzebują do tego włączonej transmisji danych, co za granicą w roamingu nie jest zbyt tanie. W aplikacji mamy również wbudowany mapę całego Paryża dostępną w trybie offline wraz z zaznaczonymi stacjami i zabytkami. Mapa działa na podstawie OpenStreetMap.

Mapa Metra Paryż Android

Wyszukiwarka połączeń jest zrobiona w sposób bardzo intuicyjny i przyjemny. Po wpisaniu kilku pierwszy liter stacji albo miejsca, do którego chcemy dojechać podpowiada nam ona kilka sugerowanych miejsc, przez co nie musimy dokładnie literować pełnych nazw po francusku. Nasza obecna lokalizacja jest ustalana za pomocą GPS albo możemy ją podać ręcznie, co będzie konieczne, gdy jesteśmy już na stacji metra i nie łapiemy zasięgu satelitów nawigacyjnych.

Advertisement

Mapa Metra Paryż AndroidTrasa przejazdu nie jest wyznaczana jedynie w oparciu o linie metra, ale uwzględnia całą siatkę komunikacji miejskiej Paryża. To znaczy, że aplikacja Visit Paris by Metro może nam zaproponować cześć podróży metrem, część RER a dalszą drogę autobusem lub tramwajem. W rozkładzie jazdy znajdują się również specjalne autobusy lotniskowe i są one również uwzględnione przy planowaniu trasy.

Czasami aplikacja sugeruje nam kilka możliwych tras podając przy tym koszt każdej z nich oraz szacowany czas przejazdu. Trasę można również wyświetlić na mapie metra.

W aplikacji androidowej znajdziemy dokładną informację o cenach poszczególnych biletów oraz taryfach obowiązujących na danej linii. Możemy również skorzystać z wbudowanego konfiguratora biletów, dzięki czemu po podaniu parametrów swojej wizyty (ilość dni, miejsca które chcemy odwiedzić) wyliczy nam najbardziej opłacalną opcję taryfową dla karty Paris Visite bądź zasugeruje kupienie pojedynczych biletów jednorazowych na danych trasach. Cenę biletu bądź karty jest podana zaraz obok krótkiego opisu trasy i podaje koszt przejazdy dla osoby dorosłej oraz zniżki dla dzieci.

Advertisement

Mapa Metra Paryż Android  Mapa Metra Paryż Android

W opcjach wyznaczania trasy znajdziemy możliwość wyboru najszybszej drogi albo tej o najniższych opłatach.

Mapa Metra Paryż AndroidW aplikacji Visit Paris by Metro znajdziemy również mini przewodnik z krótkim opisem zabytków i ciekawych miejsc do odwiedzenie wraz informacją o dokładnym adresem, najbliższymi stacjami bądź przystankami oraz możliwością wyszukania najlepszego połączenia z aktualnej lokalizacji prosto z ekranu opisującego zabytek. Bardzo przydatna i funkcjonalna rzecz.

Advertisement

Oczywiście cała aplikacja jest w języku angielskim.

W Google Play dostępna jest też inna aplikacja RATP do wyszukiwania połączeń w Paryżu jest ona bardziej rozbudowana i dostarcza dokładniejszych informacji na temat czasu przejazdu i ewentualnych opóźnień jednak wymaga ona połączenia internetowego oraz jest tylko w języku francuskim, więc raczej odpada do zastosowań turystycznych.

Podsumowując. Aplikacja Visit Paris by Metro jest niezbędna dla każdej osoby udającej się do Paryża, nie wyobrażam sobie poruszanie się po mieście bez niej. Znaczy oczywiście jest to możliwe, ale dzięki tej aplikacji zrobimy to znacznie szybciej. Świetnie, że działa ona całkowicie offline i ma wbudowaną mapę Paryża oraz mini przewodnik z opisem zabytków. Wykonana jest również w sposób przejrzysty i estetyczny. Daje zdecydowane 5/5!

Advertisement

Aplikację Visit Paris by Metro można pobrać za darmo z Google Play.

Dodaj komentarz