Opis nowości z Andoid 4.4 KitKat

Advertisement

Google ostatnio zaprezentowało nową wersje swojego mobilnego systemu Android, nowa wersja oznaczoną cyferkami 4.4 została nazwana KitKat. Tak, dokładnie tak samo jak popularny batonik. Jest to pierwszy taki przypadek, aby wykorzystać nazwę systemu operacyjnego to kampanii reklamowej zupełnie innego produktu. Ale oczywiście nazwa systemu to sprawa drugorzędna, ważne jest to, co kryje się wewnątrz nowego Androida i jakie nowe funkcję wprowadza KitKat.

Android 4.4 KitKat Logo

Nowości jest dość sporo, chociaż większość nie dotyczy bezpośredni użytkownika końcowego, lecz producentów telefonów i programistów aplikacji na androida. Omówię tutaj kilka z nich, które według mnie są najistotniejsze dla zwykłego użytkownika Androida.

Advertisement

Większa wydajność w tanich smartfonach.

Zmianą, którą najbardziej chwali się Google, jest optymalizacja wydajności systemu, tak aby płynnie działał na urządzeniach z niewielką ilością pamięci RAM. Dotyczy to przede wszystkim smartfonów z niższej półki, posiadających jedynie 512MB pamięci.  Zastosowano nowy system zarządzania pamięcią systemu oraz wprowadzono mechanizm „agresywnej” ochrony przed nadmierną konsumpcją pamięci RAM przez aplikacje. Oczywiście towarzyszy temu rozszerzenia API oraz wprowadzenie odpowiednich narzędzi, dla deweloperów.  Czy faktycznie doczekamy się smartfonów na androidzie działających płynnie i na dodatek w bardzo rozsądnej cenie? Czas pokaże, musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy, aż producenci (głównie chińscy) wprowadzą na rynek pierwsze telefony z KitKatem.

Hangouts do obsługi SMS

Od tej wersji androida nie będziemy mieli osobnej aplikacji do wysyłania SMSów, w KitKat domyślnym programem obsługującym wiadomości tekstowe i multimedialne (MMS) został Hangouts. Jest to ta sama aplikacja znana z poprzednich wersji androida jednak teraz oprócz prowadzenia chata ze znajomymi z Google+ będziemy mieli również możliwość wysyłania SMSów. A jeśli jakiś z naszych kontaktów ma jednocześnie numer i konto na Google+ to będziemy mogli wybrać, na jaki sposób chcemy prowadzić konwersację. Oczywiście istnieje opcja wyboru, jakiej domyślnie chcemy używać aplikacji do SMS/MMS, co więcej Google rozszerzyło API Androida 4.4 o szerszy dostęp do modułu wiadomości, więc każdy będzie mógł napisać własną aplikacje do obsługi SMSów. W tej chwili istniały też takie aplikacje, ale od tej pory pisanie ich będzie jeszcze łatwiejsze. Zakładam, że w kupowanych telefonach producenci wprowadzą właśnie osobne aplikacje do SMSów, tak jak jest to teraz.

Połączenie aplikacji SMS z Hangouts jest elementem szerszej strategii. Google równolegle wprowadzą mechanizm zbierania i udostępniania numerów telefonów przez Google+, teraz, jeśli zalogujemy się na swoim telefonie do serwisu społecznościowego od Google będziemy mieli możliwość podania i udostępnienia swojego numery publicznie – firma z Mountain View tworzą coś na kształt książki telefonicznej. Benefit z tego płynący to, że jak zadzwoni do nas osoba, której nie mamy zapisanej w książce telefonicznej a udostępniła właśnie ona numer na Google+ to i tak wyświetlą nam się na ekranie jej imię i nazwisko.

Advertisement

Wygląd interfejsu użytkownika

Wracając do zmiana, które dotyczą stricte nowego systemu Android 4.4. Oczywiście najbardziej widoczny dla użytkownika jest interfejs. Tutaj nastąpiła całkiem spora zmiana, zobaczymy ile z tego zostanie przejęte przez producentów, Samsunga, LG, Sony i resztę. Najbardziej chodzi mi o ekran Google Now, od teraz po przesunięci palcem ekranu głównego w lewo mamy bezpośredni dostęp do tej aplikacji. Oprócz prognozy pogody w aplikacji mamy podgląd do aktualnego stanu na drogach i możemy wybrać optymalną trasę do pracy czy domu. Google również podpowiada, jakie dobre restaurację są w pobliżu oraz jak jesteśmy niedaleko jakiegoś kina to prezentuje jego repertuar. Informuje nas również, jeśli nasi znajomi z Google+ mają właśnie urodziny. Oczywiście jest to tylko fragment możliwości tej aplikacji, ale niestety większość innych opcji nie jest dostępna w Polsce. Ciekawe czy aplikacja Googel Now będzie w taki sam prezentowa na ekranie głównym w telefonach z androidem przerobionym przez producentów.

Android 4.4 KitKat - Ekran Główny

W oczy rzucają się również nowe, bardziej kolorowe tapety i w połączeniu z przeźroczystym paskiem notyfikacji oraz klawiszy funkcyjnych na dole ekranu wyglądają naprawdę bardzo ładnie i nowocześnie. Również Google dał możliwość programistą wykorzystania całego ekranu telefon na wyświetlanie zawartości na ekranie, łącznie z miejscem do tej pory przeznaczono na pasek notyfikacji i klawisze funkcyjne.

Advertisement

Bardzo fajnie wygląda prezentacją okładek albumów na ekranie blokady, gdy słuchamy muzyki. Okładka jest rozciągnięta na całym ekranie, wygląda to naprawdę bardzo dobrze.

Android 4.4 KitKat okładka

To oczywiście nie wszystkie nowości. W Andoid 4.4 KitKat wprowadzoną wsparcie dla sprzętowych sensorów (żyroskop itp.) i zoptymalizowano ich pracę, co przyczyniło się do ograniczenia zużywanej przez nie energii. O wszystkich nowościach możecie poczytać na stronie http://www.android.com/versions/kit-kat-4-4/

Advertisement

zdjęcia: tctechcrunch, http://readwrite.com

Dodaj komentarz