Porady jak oszczędzać baterię w Androidzie.

Advertisement

Jak oszczędzać baterię?Kilka razy na tej stronie poruszałem temat czasu działania baterii w Androidzie. To jak ważne jest, aby telefon miał odpowiednio mocną baterię oraz przy okazji opisywania jednej z aplikacji do „killowania” procesów w tle. Teraz zamierzam opisać jak oszczędzać baterię w w urządzeniach na Androdzie, poprzez zastosowanie kilku prostych trików.  Poniższe rady opieram na własnych obserwacjach oraz doświadczeniach i w moim przypadku sprawdziły się. Jeśli znacie jeszcze jakieś metody na wydłużenie pracy telefonu na baterii piszcie w komentarzach pod artykułem.

Dźwięki.

Pierwszą rzeczą, jaką zawsze robię po uruchomieni nowego telefonu to skonfigurowanie go tak, aby nie zużyła on bezsensownie baterii, na rzeczy, z których nie korzystam. Zaczynam, więc od wyłączenie wszelkiego rodzaju niepotrzebnych dźwięków. Większość telefonów posiada specjalny dźwięk podczas odblokowywania ekranu czy klikania po menu. Wyłącz je a oszczędzi to twoją baterię. Jeśli nie sprawia tobie to problemu to polecam również wyłączyć dźwięk pisania na klawiaturze oraz wszelkie wibrację wywoływane po naciśnięciu na ekran, to też wydłuży pracę telefonu.

Wyświetlacz.

Wyświetlacz telefonu jest elementem, który potrzebuję najwięcej energii, zresztą sami sprawdźcie, wejdziecie w opcje zarządzania energią albo baterią w Ustawieniach. Dlatego postarajmy się ograniczyć jego czas pracy a powinno pozytywnie to wpłynąć na długość pracy baterii i zapewnić największe oszczędności. Oczywiście nie jest to łatwe, bo ekran jest głównym elementem styku na linii telefon – użytkownik. Jest jednocześnie urządzeniem wejścia (to przez niego wprowadzamy wszystkie komendy do systemu) oraz wyjścia (wyświetla efekty pracy wszystkich podzespołów) w jednym.

Advertisement
Wyświetlacz
Wyświetlacz w Androidzie zużywa od 30% do nawet ponad 50% baterii.

Postarajmy się, więc wygaszać go (poprzez naciśnięcie przyciski blokady) jak tylko przestajemy go używać i odkładamy na biurko, bądź chowamy do kieszeni. Zaoszczędzi to kilkadziesiąt sekund bezsensownego podświetlania ekranu. Ustawmy również najkrótszy czas automatycznego wygaszenia ekranu, zazwyczaj jest to 15 sekund.

Jeśli telefon posiada opcję automatycznego ustawienia jasności to włączmy ją. Pozwoli to nie tylko dostosować ekran do natężenia oświetlanie panującego w pomieszczeniu, w którym przebywamy, tak aby nasze oczy mniej się męczyły, ale również na ograniczenie zużycia energii. Jak telefon ma tylko manualną regulację jasności to starajmy się jak najczęściej z niej korzystać. W sytuacjach ekstremalnych, gdy bateria jest na skraju wyczerpania a my potrzebujemy sprawny telefon to ustawmy jasność ekranu na minimum, wtedy niestety będzie on mniej wyraźny, zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie mamy duże natężenie światła, ale zaoszczędzi to sporo energii.

Samsung w swoich niektórych smartfonach (np. Samsung Galaxy S4 i Galaxy Note 3) AirViewposiada bardzo fajną opcję AirView – polega ona na wykryciu przez telefon palca, bądź rysika, zanim jeszcze dotknie on ekranu. Dzięki czemu możemy np. sprawdzić treść emaila bez naciskania na ekran – wystarczy najechać palcem na około 1cm od wyświetlacza. Fajna sprawa, jednak ona również zwiększa zużycie energii, aby ekran dotykowy mógł być bardziej czuły na zmiana pola elektrostatycznego.  Tak samo jak funkcja obsługi ekranu dotykowego w rękawiczkach. Bardzo przydatna opcja, zwłaszcza w zimę, ale też zwiększa pobór prądu, bo działa na podobnej zasadzie, co AirView – zwiększa czułość ekranu.

Advertisement

W niektórych telefonach możemy również zmienić płynność w menu Androida. Oczywiście im bardziej płynne i efektowne tym bardziej obciążają procesor, przez co pobiera on więcej prądu, dlatego jeśli możesz to ogranicz je albo wyłącz.

Zwróćmy uwagę, czy na ekranach głównych telefonu nie mamy ustawionych jakiś zbędnych widgetów, z których wcale nie korzystamy. Jeśli tak to może warto je usunąć? Niektóre tak jak widget pogody czy twittera częstą aktualizują dane za pośrednictwem Internetu, naturalnie każda taka aktywność wiąże się ze zwiększeniem konsumpcji baterii. To samo dotyczy animowanych tapet, są one efektowne, ale również zżerają baterię. Polecam ustawienie statycznej tapety i to w ciemniejszych barwach.

Jeśli nasz telefon z Androidem posiada opcję wyboru koloru menu ciemny/jasny to wierzymy ten pierwszy, ponieważ ekran będzie wówczas potrzebował mniej energii na jego podświetlenie.

Advertisement

Dioda.

Niektóre telefony na Androidze (Np. HTC, Nexus 5, Samsung Galaxy S4) posiadają diodę sygnalizującą o nowych wiadomościach, nieodepranych połączeniach i tym podobnych. Jak się domyślacie ona nie działa na energie czerpaną z powietrza tylko zużywa tą znajdującą się w baterii. Wyłącz ją.

Wyłącz nieużywane modułu komunikacyjne.

Nie zawsze używasz Wi-Fi, Bluetooth, GPS czy transmisji danych – wyłącz je. Polecam w tym celu stosować dedykowane ku temu widgety na ekranie głównym lub pasku notyfikacji. Pozwoli to w szybki sposób kontrole tych komponentów i łatwe ich włączanie/wyłączanie w zależności od potrzeby. Nawet nie wiesz jak wyłączenie tych modułów potrafi wydłużyć pracę baterii. Zwłaszcza ciągła transmisja danych powoduje sporę zużycie energii, więc jeśli nie potrzebujesz mieć non stop dostępu do email czy statusów na Facebooku to wyłącz ją. Ja nie wyobrażam sobie telefonu z Androidem bez dostępu do Internetu, więc pogodziłem się z faktem krótszego czasu działania na baterii. Polecam również wyłączenie śledzenie lokalizacji, to też zużywa sporo energii a na dodatek raportuje twoją lokalizację do Google.

Przełącz się na 2G.

2GTechnologia 2G jest przestarzała. Nie oferuje takich możliwości jak 3G lub LTE, jeśli chodzi o szybkość transferu czy jakości rozmów (w przypadku 3G). Jednak, kiedy nasz telefon jest praktycznie na wyczerpaniu a potrzebujemy wykonać wazy telefon to oprócz zastosowania się do wszystkich powyższych rad możemy również jeszcze przełączyć telefon w tryb tylko 2G. Jest on znacznie mniej energożerny, przez co telefon wytrzyma dłużej.

Advertisement

Aktualizacje i aplikacje.

No i już ostatnie porady. Staraj się mieć zawsze najnowsze wersje aplikacji zainstalowanych w telefonie, jaki i aktualną wersję oprogramowania telefonu. Rzecz jasna nie zawsze najnowsze wersje są udane, czasami aktualizacja jest na tyle źle przygotowana i przetestowana, że nie do końca dobrze działa. Często zdarza się, że właśnie jednym z takich błędów jest podwyższenie zużycia energii. Na szczęście producenci aplikacji i telefonów takie błędy stosunkowo szybko wyłapują i wydają poprawki, dlatego tak ważne jest, aby być zawsze na bieżąco.

No i temat, który już poruszałem kiedyś na tym blogu to zamykanie aplikacji, kiedy ich nie używamy. Używajmy jak najczęściej, task killera, aby zamykać nieużywane aplikacje.

Podsumowanie.

Na koniec w punktach podsumuje jak ustawić telefon z Androidem, aby oszczędzać baterię:

Advertisement
 1. Wyłącz dźwięki odblokowywania klawiatury i klikania po menu.
 2. Wyłącz wibrację aktywowane podczas klikania na ekran i pisania na klawiaturze.
 3. Jak przestajesz używać telefonu wygasza go ręcznie
 4. Zmniejsz czas automatycznego wygaszania ekranu do minimum.
 5. Włącz automatyczną zmianę jasności ekranu, bądź ciemnij go na stałe w ekstremalnych sytuacjach.
 6. Wyłącz AirView, obsługę ekranu przez rękawiczki itp.
 7. Zmniejsz ilość animacji menu.
 8. Usuń niepotrzebne widety z ekranów głównych.
 9. Nie używaj animowanych tapet.
 10. Używaj ciemnej kolorystyki menu systemu.
 11. Wyłącz diodę LED.
 12. Wyłącz Wi-Fi, gdy go nie używasz.
 13. Wyłącz Bluetooth.
 14. Wyłącz GPS.
 15. Wyłącz transmisję danych, kiedy z niej nie korzystasz.
 16. Wyłącz lokalizacje.
 17. Przełącz się, na 2G.
 18. Aktualizuj wszystkie aplikacje i system.
 19. Zabijaj aplikacje jak i już nie używasz.

W Google Play jest również mnóstwo różnego rodzaju aplikacji do oszczędzania baterii w Androidzie, również producenci coraz częściej implementują takie rozwiązania w swoich telefonach. Wkrótce zamierzam kilka takich aplikacji porównać. Już teraz serdecznie zapraszam.

25 komentarzy do “Porady jak oszczędzać baterię w Androidzie.”

 1. Proponuję wyłączyć całkowicie telefon, bateria powinna wytrzymać ze 2 miechy spokojnie 🙂 Niestety producenci smartfonów nie dbają zbytnio o czas pracy na baterii ale wyłączanie wszystkiego co tylko da się w ustawieniach wyłączyć jest grubą przesadą.

  Odpowiedz
 2. Proponuję wyłączyć całkowicie telefon, bateria powinna wytrzymać ze 2 miechy spokojnie 🙂 Niestety producenci smartfonów nie dbają zbytnio o czas pracy na baterii ale wyłączanie wszystkiego co tylko da się w ustawieniach wyłączyć jest grubą przesadą.

  Odpowiedz
 3. Jejku. Taki jest urok smartfona. Po jakiego…. kupować smartfona skoro wszystko najlepiej powyłączać. Dla takich, to tylko Nokia 301. Po aktualizacji 5dni trzyma.

  Odpowiedz
  • Zgadzam się, ale przyznaj że niekiedy zuzywamy baterie bezsensu. Np. Dźwięki dotknięcia czy wibracje. Czasami też mamy 10% baterii a czekamy na ważny telefon, wtedy oszczędności się przydadzą. 🙂

   Odpowiedz
 4. Jejku. Taki jest urok smartfona. Po jakiego…. kupować smartfona skoro wszystko najlepiej powyłączać. Dla takich, to tylko Nokia 301. Po aktualizacji 5dni trzyma.

  Odpowiedz
  • Zgadzam się, ale przyznaj że niekiedy zuzywamy baterie bezsensu. Np. Dźwięki dotknięcia czy wibracje. Czasami też mamy 10% baterii a czekamy na ważny telefon, wtedy oszczędności się przydadzą. 🙂

   Odpowiedz
 5. Z taskillerami to nie za bardzo dobry pomysł żeby je używać jak najczęściej bo aplikacje i tak znów się odpalą, a zanim to zrobią będą potrzebować mocy obliczeniowej procesora, a co za tym idzie zwiększą zwiększą zużycie baterii.

  Odpowiedz
 6. Wyłączenie transmisji danych, GPS czy Wi-Fi nie nie daje. Sprawdzałem to u siebie i nie ważne czy mam włączony internet czy nie, to bateria i tak trzyma tyle samo, ale ja nie kupuje smartfona po to, żeby zrobić z niego tel klasyczny.

  Odpowiedz
  • Oczywiście, że daje. No tylko faktycznie wtedy robi się z niego zwykły telefon a nie smartfon. Jednak niekiedy trzeba mieć baterię naładowaną bo czeka się na ważny telefon a inne funkcje schodzą na dalszy plan.

   Odpowiedz
 7. Wyłączenie transmisji danych, GPS czy Wi-Fi nie nie daje. Sprawdzałem to u siebie i nie ważne czy mam włączony internet czy nie, to bateria i tak trzyma tyle samo, ale ja nie kupuje smartfona po to, żeby zrobić z niego tel klasyczny.

  Odpowiedz
  • Oczywiście, że daje. No tylko faktycznie wtedy robi się z niego zwykły telefon a nie smartfon. Jednak niekiedy trzeba mieć baterię naładowaną bo czeka się na ważny telefon a inne funkcje schodzą na dalszy plan.

   Odpowiedz
 8. bardzo bardzo proszę o pomoc. Kiedy poziom naladowania mojej baterii w s4 spada poniżej 50 % spada poziom głośnosci wszystkich dźwięków więc nie słyszę np połączenia. Muszę wchodzić w ustawienia i wszystko podgłośniać :((((. Jeśli nie zauważe , że poziom baterii jest niższy niż 505 to po prostu nie słysze żadnych powiadomień ani połączeń. Na miarę swojej wiedzy próbowałam wszystkiego. może ktoś mi podpowie co mogę zrobić?

  Odpowiedz
  • Wyłącz funkcje oszczędzania baterii w ustawieniach telefonu lub zmień by te funkcje włączały się np. przy 20% poziomu naładowania baterii.

   Odpowiedz
 9. bardzo bardzo proszę o pomoc. Kiedy poziom naladowania mojej baterii w s4 spada poniżej 50 % spada poziom głośnosci wszystkich dźwięków więc nie słyszę np połączenia. Muszę wchodzić w ustawienia i wszystko podgłośniać :((((. Jeśli nie zauważe , że poziom baterii jest niższy niż 505 to po prostu nie słysze żadnych powiadomień ani połączeń. Na miarę swojej wiedzy próbowałam wszystkiego. może ktoś mi podpowie co mogę zrobić?

  Odpowiedz
 10. Czy ktoś wie dlaczego w moim S4 nie ma funkcji automatycznego włączania trybu oszczędzania energii, gdy bateria osiągnie określony poziom naładowania? Do niedawna miałem tą funkcję. Mam wersję Android 4.4.2

  Odpowiedz
 11. Czy ktoś wie dlaczego w moim S4 nie ma funkcji automatycznego włączania trybu oszczędzania energii, gdy bateria osiągnie określony poziom naładowania? Do niedawna miałem tą funkcję. Mam wersję Android 4.4.2

  Odpowiedz
 12. Kup LG G2 duza bateria świetny telefon trzyma lekko 2 dni, przez noc wezmnie 1 do 2% rewelacja mi przy normalnym użytkowaniu starcza na min 2 dni

  Odpowiedz
 13. Kup LG G2 duza bateria świetny telefon trzyma lekko 2 dni, przez noc wezmnie 1 do 2% rewelacja mi przy normalnym użytkowaniu starcza na min 2 dni

  Odpowiedz
 14. CZY KTOŚ PRÓBOWAŁ(lub wie?) ILE POWINNA TRZYMAĆ BATERIA W SAMSUNGU GALAXY S7 (3000 maH),JEŻELI NA PRÓBĘ PO NAŁADOWANIU PRZEŁĄCZYMY TELEFON W TRYB „BARDZO NISKIEGO
  ZUŻYCIA ENERGI?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz