Roaming w UE. Dodatkowe koszty transmisji danych.

Roaming danych w podróży po Unii Europejskiej nie powinien być już dla nas straszny. Właśnie minął rok od wprowadzenia wyrównanych stawek za połączenia komórkowe w krajach Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że jeśli jedziemy na wakacje np. do Hiszpanii czy Grecji a w naszym abonamencie mamy nielimitowane połączenia i smsy to z nich możemy bez problemu korzystać w tych krajach. To samo dotyczy pakietu danych z tym, że tutaj jest małe ograniczenie. Pakiet danych w UE jest naliczany proporcjonalnie. W Folx np. w Polsce mam 20 GB a w roamingu UE „tylko” 1,9GB.

Wprowadzenie zmien w roamingu wewnątrz Unii niewątpliwie jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla wszystkich Klientów. Należy jednak pamiętać o drobnych, rzadkich przypadkach, które mogą narazić Cię na spore koszty. O czym mowa?

Problem dotyczy osób wybierających się do krajów, które graniczą z państwami spoza UE gdzie nie ma wyrównanych stawek za połączenia komórkowe. Czasami, zdarza się taka sytuacja, że przebywając niedaleko granicy z jakimś krajem z łatwością odbieramy fale zagranicznych stacji radiowych. To samo dzieje się z sieciami komórkowymi. Powinno się to dziać w mniejszym stopniu ponieważ fale UMTS czy LTE mają mniejszy zasięg niż te FM ale gdy ostatnio przebywałem blisko granicy, telefon komórkowy potrafił się przełączyć na sieć roamingową.

W Polsce dzieje się to często przy granicy z Białorusią. W kraju nie jest to groźne dla naszego portfela bo zazwyczaj telefon mamy tak ustawiony aby nie korzystał z danych w roamingu (albo korzysta tylko w roamingu narodowym). To właśnie transmisja danych może nas najwięcej kosztować. W Turcji 1 MB (1000 KB) w sieci PLAY kosztuje 36 zł (rozliczane po 3,6 za 100 KB)!

Gdy jedziesz na greckie wyspy, które są położone blisko Turcji (np. wyspa Kos) często telefon automatycznie może logować się do tureckich sieci komórkowych. Trzeba być czujnym. Na przykład przebywając w hotelu na basenia telefon zalogowany jest do greckiej sieci komórkowej ale gdy przejdziemy przez recepcje i wjedziemy windą na 3 piętro to okazuje się, że przełączył się już do sieci tureckiej.

Co to oznacza? Po włączeniu telefonu ze standardową konfiguracją czyli: Gmail, Google Play, Twitter, email po 1 minucie telefon pobierze (w moim przypadku) niecałe 400 KB. Niewiele? Oznacza to, że w kosztowałoby mnie to 14,40 zł! Za jedną minutę włączonego telefonu i bez wykonania żadnej aktywności. Pomyśl co się stanie w momencie kiedy wasze dziecko wróci do swojego hotelowego pokoju i zacznie oglądać bajki na YouTube?

Niestety Android nie ma funkcji która pozwala na ograniczenie roamingu danych poza strefą Europejską. API systemu Android również nie pozwala aplikacjom zewnętrznym na zarządzanie transmisją danych systemu, więc nie możemy liczyć, że jakaś aplikacja ogarnie to za nas. Możemy pobrać aplikację, która poinformuje nas, że łączymy się z siecią spoza Unii ale nie wyłączy ona transmisji danych.

Dlatego aby mieć pewność, że telefon łączy się z siecią w danym kraju a nie siecią z sąsiedniego państwa polecam ustawić wybór sieci na ręczny. Jak to zrobić? Poniżej podaje przykład dla Samsunga.

Wybieramy Ustawienia > Połączenia

roaming ue

Następnie Sieci komórkowe i Operatorzy sieci.
roaming ue
Później Przeszukaj sieci
roaming ue
Po chwili pojawi się nam lista dostępnych sieci. Wybieramy sieć do której chcemy się łączyć i już.

roaming ue

Dodatkowo polecam mój wpis, który jakiś czas temu napisałem. Są tam porady jak ograniczyć zużycie internetu.

Dodaj komentarz