Robienie zrzutu ekranu (screenshot) z Androida za pomocą SDK (ADB).

Advertisement

Najnowsze telefony z Androidem mają zaimplementowany mechanizm robienia zrzutów ekranu (screenshotów) za pomocą kombinacji klawiszy. Starsze modele niestety tego nie mają. Jest jednak na to sposób. Dzięki niemu również z telefonów ze starszymi wersjami Androida albo takich, w których producent z jakiś powodów ograniczył możliwość robienia zrzutów ekranu, będziemy mogli je wykonać. Wymaga to jednak trochę przygotowań i komputer z zainstalowanym Android SDK.

Jak zainstalować i skonfigurować SDK i ADB pisałem we wcześniejszym wpisie. Zerknijcie do niego aby przygotować sobie środowisko.

Jak już macie skonfigurowane SDK i ADB to musicie przygotować telefon. W telefonie musimy dokonać tylko jednej zmiany ustawień, włączyć debugowanie USB. W tym celu wchodzimy w Ustawienia a następnie w Opcje programisty (w nowych wersjach Androida). W starszych wersjach Androida (2.2 lub 2.3) wchodzimy w Ustawienia > Aplikacje > Programista/Programowanie > Debugowanie USB.

Advertisement

Telefon mamy już skonfigurowany. Teraz podłączamy go poprzez kabel USB do komputera. Oczywiście musicie mieć zainstalowane wszystkie sterowniki dostarczone przez producenta. Wtedy komputer powinien go bez problemu wykryć.

Gdy telefon został wykryty przez komputer wchodzimy do katalogu gdzie zainstalowaliśmy nasz Android SDK (prawdopodobnie bedzie to C:\android-sdk) a później wchodzimy do foldery „tools”. Tam mamy mamy plik wsadowy o nazwie „ddms„, klikamy dwukrotnie na niego aby go odpalić.

DDMS Android Screenshot

Advertisement

Gdy wszystko pójdzie tak jak powinno powinno pojawić się nam nowe okno z Dalvik Debug Monitor, jeśli telefon został wykryty prawidłowo jego nazwa powinna być widoczna w programie. Tak jak na poniższym screenie.

DDMS Android Screenshot

Teraz klikamy na nazwę telefonu i wybieramy Device > Screen capture, ale wciskamy Ctrl+S. I gotowe! Możemy robić zrzuty ekrany ze swojego Androida. Pliki zapisują się w formacie png a ich rozdzielczość jest taka jak rozdzielczość ekranu urządzenia.

Advertisement

Miłej zabawy. Mam nadzieje, że wpis był pomocny.

Dodaj komentarz