Telefon jako router czyli udostępnianie internetu.

Advertisement

Polskie sieci komórkowe intensywnie walczą o Klienta, właściwie w tej chwili wszystko masz nielimitowane i to już w najniższych abonamentach, nawet Internet. No prawie, ale pakiety 10GB Internetu parę lat temu były zarezerwowane tylko dla taryf internetowych. Obecnie taki pakiety masz dostępny w ofertach typowo głosowych.

W związku z tym, gdy potrzebujesz skorzystać z komputera „na mieście” lub na wakacjach nie musisz szukać darmowego Wi-Fi tylko możesz użyć swój telefon jako router. Jak to zrobić? W prostym tutorialu pokaże, jak udostępnić Internet z Twojego telefonu z Androidem. Generalnie założenia są takie same dla każdego producenta jednak różnią się w kilku szczegółach, dlatego podzielę ten poradnik dla każdego producenta.

Advertisement

Jak udostępnić Internet w Androidzie?

Na przykładzie telefonu Nexus pokaże jak domyślnie wygląda udostępniania Internetu w Androidzie. Do wyboru mam trzy opcje:

 • Tetheting przez USB
 • Przenośny hotspot Wi-Fi
 • Tetheting przez Bluetooth

Z pierwszej funkcji możesz skorzystać, gdy chcesz udostępnić Internet przez kabel USB. Przydatne, gdy komputer nie posiada Wi-Fi. Aby z tego skorzystać należy włączyć tą opcje w telefonie i podłączyć go kablem USB do komputera. Wówczas zostaną zainstalowane sterowniki na komputerze i skonfigurowane połączenie internetowe (przynajmniej tak się dzieje na Windows 10). Jeśli automatycznie instalowanie sterowników nie zadziała spróbuj zainstalować ręcznie sterowniki od producenta telefonu (np. Samsung, LG, Huawei).

Advertisement

Tethering przez Bluetooth pozwala na przesłanie Internetu z telefonu przez Bluetooth na PC/MAC. Szczerze nie wiem czy ktoś potrzebuje takiego rozwiązania, ale skoro jest to obecne pewnie tak.

Najpopularniejsza jest oczywiście opcja z przenośny hotspotem Wi-Fi. Aby udostępnić Internet przez Wi-Fi wybieramy kolejno opcje z menu:

 1. Ustawienia
 2. Więcej
 3. Tethering i punkt dostępu
 4. Skonfiguruj hotspot Wi-Fi
 5. Tutaj możesz zmienić nazwę i hasło Wi-Fi
 6. Wróć do poprzedniego menu
 7. Włącz Przenośny hotspot Wi-Fi


Advertisement

Jak włączyć hotspot Wi-Fi w Samsungu?

W telefonach Samsung Galaxy sprawa wygląda podobnie. Mamy dokładnie takie same trzy opcje udostępniania Internetu. Poniższa ścieżka dotyczy najnowszych Samsungów i zrobiona jest na postawie Samsunga J7 2017. Umiejscowienie tej opcji może się różnić pośród modeli i wersji Androida, ale zawsze łatwo ją odnaleźć wchodząc w Ustawienia i wpisują w wyszukiwarkę „udostępnianie”.

 1. Ustawienia
 2. Połączenia
 3. Udostępnianie Internetu
 4. Router Wi-Fi

Telefon Huawei jako router.

W telefonach Huawei sprawa wygląda identycznie jak w Samsungach. Czyli mamy również 3 opcje i są mogą być rozmieszczone w każdym modelu/wersji Androida w odrobinę innym miejscu. Tutaj też możemy skorzystać w wyszukiwarki, aby odnaleźć interesującą nas funkcje. Poniższy tutorial stworzyłem na przykładzie Huawei P9 lite.

Advertisement
 1. Ustawienia
 2. Więcej
 3. Tethering i przenośny hotspot
 4. Przenośny punkt Wi-Fi
 5. Tutaj możesz włączyć hotspot Wi-Fi a w menu Skonfiguruj punkt Wi-Fi możesz sprawdzić hasło i je zmienić.

Udostępnianie internetu w telefonach LG.

Poniższy przykład stworzyłem na telefonie LG K10 2017, ale wygląda to podobnie we wszystkich innych modelach tego producenta. Muszę przyznać, że Koreańczycy z LG zaprojektowali tą funkcjonalność najbardziej intuicyjnie. Od razu mamy krótki samouczek a przy pierwszym włączaniu możesz sam zdefiniować hasło.

Advertisement

Jeśli masz problem ze znalezieniem tej opcji w swoim telefonie daj znać w komentarzu. Chętnie pomogę!

Dodaj komentarz