Wybieramy telefon z Androidem. Cz.1: Jaka wersja Androida?

Advertisement

Telefony z systemem Android stają się coraz popularniejsze. Praktycznie wszyscy najwięksi producenci telefonów komórkowy mają w ofercie telefony na Androidzie. Jedynym wyjątkiem jest Nokia, która obecnie inwestuję w Windows Phone 7, ale to nas nie interesuje.

Smartphony to nie tylko drogie, zaawansowane telefony z kilko rdzeniowymi procesorami i wielkimi ekranami. Obecnie Android jest praktycznie w telefonach z każdej półki cenowej. Nawet tanie telefony, z niskiej półki cenowej działają teraz na systemie od Google. Hmm… no dobrze, ale na co zwrócić uwagę przy wybieraniu telefonu z Androidem?

W tym i kilku następnych wpisach będę starał się Wam podpowiedzieć, na co warto zwracać uwagę podczas wybieranie telefonu na Androidzie.

Advertisement

Zacznijmy od zastanowienia się, jaką wersje androida powinien mieć Was telefon.

Jaka wersja androida?

Aktualnie na rynku jest spore rozwarstwienie produktów z androidem, to znaczy, że telefony produkowane oraz sprzedawane są z różnymi wersjami systemu, nie kończenie z najnowszą wersją. Na tą chwilę możemy powiedzieć, że mamy trzy główne gałęzie androida: zaprojektowane z myślą o telefonach, projektowane na tablety oraz najnowszą łączącą wersje na telefon i tablety.

Advertisement

Oto dokładny udział poszczególnych wersji androida na dzień 1 luty 2012:


4.0 IceCreamSandwich: 1%
3.x.x Honeycomb: 3.4%
2.3.x Gingerbread: 58.6%
2.2 Froyo: 27.8%
2.0, 2.1 Eclair: 7.6%
1.6 Donut: 1%
1.5 Cupcake: 0.6%

Poniżej przybliżę Wam, czym charakteryzują się poszczególne wersje:

Advertisement

1.6 – urządzenie z tym systemem praktycznie są już niesprzedawane, tylko jeden procent wszystkich telefonów działa z tym systemem.

2.1 – nazwa kodowa Eclair, dużo zmian w stosunku do wersji 1.6 mi. dodatkowe pulpity, obsługa HTML 5, zmian interfejsu, obsługa lampy błyskowej.

2.2 – nazwa kodowa Froyo, dodano obsługę technologii Flash, instalacji aplikacji na karcie pamięci, i wiele innych.

Advertisement
Android 2.3 Gingerbread

2.3 – nazywana Gingerbread, obecnie najpopularniejsza wersja, uproszczono i trochę zmieniono interfejs, generalnie zoptymalizowano płynność działania oraz zarządzania energią. Jeśli chcecie kupić telefon z androidem to definitywnie powinien mieć on wgraną co najmniej tą wersję.

3.x – nazwa Honeycomb, ta wersja jest dedykowana tylko tabletom i została specjalnie dla nich zoptymalizowana. Interfejs został całkowicie przebudowany tak, aby obsługa urządzeń z dużymi ekranami stała się łatwiejsza.

4.0 – Ice Cream Sandwich, tak jak w przypadku update’u do 2.1 ta wersja jest kolejną wielką zmianą. Wyglądem przypomina Honeycomb’a, ma na celu ujednolicenie androida, ma być wykorzystywana zarówno w tabletach jak i w telefonach. Jak na razie oficjalnie na rynku jest tylko jeden telefon z tym systemem (Nexus Prime). Dopiero ta wersja wprowadza pełną obsługę dwurdzeniowych procesorów.

Advertisement

Ważne, aby wersja systemu była jak możliwe najnowsza oraz dopasowana do sprzętu. Przed zakupem warto sprawdzić czy producent zapewnia dalsze wsparcie dla kupowanego telefonu, jeśli nawet obecnie jego telefon nie posiada najnowszej wersji androida możliwe, że producent już szykuję aktualizację systemu. Każda nowa wersja systemu jest bardzie zoptymalizowana, pomaga to w szybszym funkcjonowaniu telefonu, dłuższej pracy baterii, czy zapewnia dostępność większej ilości aplikacji, bo niektóre aplikacje w Markecie są niedostępne na stare systemy.

Tak jak pisałem wcześniej, jeśli rozważacie kupno telefonu z androidem to najlepiej żeby miał wgraną wersje, co najmniej 2.3 (Gingerbread), w wyśmienicie jakby jeszcze producent planował wydać aktualizację do wersji 4.0. Tablety tylko z Honeycomb (3.1, 3.2).

Advertisement

Dodaj komentarz