Wywiad z Łukaszem Jakowskim, twórcą Age of Civilizations.

Advertisement

Age of CivilizationsKonturując serię wywiadów z polskimi deweloperami aplikacji mobilnych serdecznie zapraszam do przeczytania mojego, krótkiego wywiady z Łukaszem Jakowskim, twórcą ostatnio recenzowanej przeze mnie rewelacyjnej strategicznej gry Age of Civilizations.

Androapps: Twoja gra Age of Civilizations okazała się wielkim sukcesem, ponad 50 000 pobrań, płatnej aplikacji w Google Play niewątpliwie można tak określić, co więcej średnia ocen jest powyżej 4,5! Spodziewałeś aż tak wielkiego odzewu?

Łukasz Jakowski: Przed wydaniem aplikacji zakładałem, że może się fajnie wypromować albo po prostu nic z tego nie będzie ale muszę przyznać, że takiej ilości nie przewidywałem w takim okresie czasu.
Androapps: Jak zrodził się pomysł na stworzenie takiej grę?

Advertisement

Łukasz Jakowski: Bardzo lubię gry strategiczne(Darkest Hour, Civilization V), więc pomyślałem, że fajnie by było samemu jakąś zrobić.
Androapps: Przeglądająca Twoje portfolio można stwierdzić, że masz szeroką wiedzę programistyczną. Tworzyłeś projekty webowe w PHP, ASP.NET, pisałeś gry w C++ oraz C#. Możesz przybliżyć nam swoją osobę? Jak długo programujesz? Robisz to profesjonalnie czy bardziej hobbistycznie?

Łukasz Jakowski: Studiuje Informatykę Inżynierską na Uniwersytecie Śląskim od 2012 roku a programowaniem zajmuję się od 2010. Do czasu rozpoczęcia studiów zajmowałem się rozwijaniem pluginu DiabloMod dla swojej sieci serwerów CS 1.6 (NewDiabloMod.pl). A o poważniejszym programowaniu zacząłem myśleć dopiero na studiach robiąc właśnie projekty we wspomnianych językach. Wszystkie projekty były i myślę, że nadal będą robione dla zabawy i dalszego rozwoju.
Androapps: Jakie programy używasz do tworzenia gier? Unity3D jak większość początkujących developerów?

Łukasz Jakowski: Nie używam gotowego silnika, lubię rozwijać w jak największym stopniu własny kod. Nie podoba mi się Unity itp.
Androapps: Tak pozytywne przyjęcie przez graczy oraz aspekty finansowe zapewne niezwykle motywują do dalsze pracy. Masz jakieś poysły na następne gry, może już nad nimi pracujesz?

Advertisement

Łukasz Jakowski: Póki co konkretnych planów nie ma.
Androapps: Mówisz że nie masz planów na nowe gry a co z importem AoC na inne platformy? iOS, Windows Phone?

Łukasz Jakowski: Bardzo chętnie ale to wymaga czasu.

Androapps: Swoją grę wydałeś jedynie w wersji płatnej, plus darmową wersję demo. A co sadzisz o modelu Free2Play albo całkowitym oparciu o zyski z reklam? Rozwazales taka opcje?

Advertisement

Łukasz Jakowski: Myślę, że bez płatności w aplikacji takie coś nie ma sensu. Dodatkowo reklamy zaniżają ocenę gry.(Dla użytkownika ocena nie ma dużego znaczenia ale dla mnie ma)

Osobiście nie rozważałem takiej opcji i póki co nie będę jej rozważać.
Androapps: Jesteś bardzo skromny jak na twórcę najlepiej sprzedającej się polskiej gry na Androida. 🙂 Co cenie. Ale może zdradzisz nam na co zamierzasz przeznaczyć zyski? Wakacje, nowy sprzęt? 🙂

Łukasz Jakowski: Trudno powiedzieć ale na pewno w następnym moim projekcie wolałbym się skupić na samej stronie programistycznej a inne rzeczy takie jak np. grafika zlecić komuś do realizacji.
Androapps: Dzięki wielkie za wywiad!

Advertisement

2 komentarze do “Wywiad z Łukaszem Jakowskim, twórcą Age of Civilizations.”

Dodaj komentarz