Wzmocnienie zasięgu sieci i darmowe rozmowy w roamingu dzięki Wi-Fi Calling

Advertisement

Sieć komórkowa PLAY wystartowała z nową usługą, pozwalającą na darmowe rozmowy w roamingu (za granicą). Usługa nazywa się Wi-Fi Calling i polega (jak nazwa sugeruje) na rozmowy przez sieć Wi-Fi zamiast standardowo przez 2G/3G. Dzięki czemu, gdy jesteś za granicą płacisz tak jakbyś rozmawiał z Polski, czyli praktycznie za darmo, bo pakiety no limit to teraz standard.

Dodatkowo możesz powiększyć zasięg sieci komórkowej w miejscach gdzie w tej chwili masz z tym problem. Wzmocnienie zasięgu będzie na pewno przydatne wewnątrz budynków, gdzie nie dociera zasięg GSM a jest zainstalowane wifi i Internet „po kablu”.

Jak działa Wi-Fi Calling?

Są w zasadzie dwa modele działania Wi-Fi Calling. W PLAY włączono usługę w modelu natywny – to jest zintegrowaną z oprogramowaniem telefonu. Wszystkie opcje związanie z ustawieniem usługi są w menu telefonu. Dzwonisz ze standardowej klawiatury telefonu tak samo smsy wysyłane są przez domyślna aplikacje. Dodano jedynie odpowiednie znaczniki, aby było wiadomo, że jesteś połączony z Wi-Fi Calling. PLAY testowalo takie rozwiązanie od grudnia zeszłego roku dla Samsungu S6 i LG G4.

Advertisement

Drugi model to dodatkowa aplikacja. W takim modelu testuje Wi-Fi Calling Plus i działa w a2 mobile. Tutaj do obsługi polaczeń używana jest specjalna aplikacja. Przez co wygoda użytkowania jest mniejsza, ale dostępność modeli jest szersza. Takie rozwiązanie nie oferuje SMSów.

W obu przypadkach zawsze dzwonimy ze swojego numeru telefonu. Nie potrzebujemy dodatkowych loginów i haseł. Również połączenia przychodzące są odbierane z naszego numeru telefonu. W dalszej części wpisu skupie się na natywnym rozwiązaniu włączonym komercyjnie przez PLAY.

Aktywacja Wi-Fi Calling

Aby dzwonić przez wifi trzeba posiadać telefon, który ma zaimplementowane Wi-Fi Calling. Na razie w PLAY dostępne jest 9 modeli oferujących ta funkcje. Są ta: Samsung Galaxy S6/S6 edge, Samsung Galaxy S7/S7 edge, LG G4, LG K10, LG K8, LG X screen i Sony Xperia XZ.  Ważne, aby telefony pochodziły z dystrybucji PLAY, czyli posiadały ich software.

Advertisement

Następnie musimy aktywować usługę wysyłając sms o treści start na numer 282.

Po aktywacji włączamy opcje „Połączenia przez Wi-Fi” w menu telefonu (w LG nazywa się to „Wi-Fi Calling”).

Wi-Fi Calling LG

Advertisement

Teraz wystarczy podłączyć się z dowolnym hot spotem wifi. Może to być w domu czy biurze albo gdzieś na lotnisku czy hotelu. Oczywiście zasięg wifi musi być wystarczający i szybkość Internetu zadowalająca. Również nie mogą być zablokowane porty na routerze.

Gdy jesteś połączony z Wi-Fi Calling na górnym pasku pojawia się stosowna ikonka. Również na klawiaturze telefonu mam inna słuchawkę.

Advertisement

 

Kiedy wyjdziesz z zasięgu wifi to połączenie zostanie zerwane. Niestety na razie nie ma możliwości na kontynuowanie rozmowy w 3G. Z drugiej strony jest to zabezpieczenie, kiedy prowadzisz rozmowę w roamingu wtedy nie narażasz się na koszty w wypadku, gdy nieświadomie byś się rozłączył z wifi.

Advertisement

 

Ciekawostką jest fakt ze Wi-Fi Calling działa w trybie samolotowym. Dzięki czemu możemy rozmawiać nawet z pokładu samolotu, bo niektóre linie lotnicze oferują wifi na swoich pokładach.

Trzeba przyznać, że usługa jest niezwykle przydatna. Zwiększa zasięg sieci komórkowej a dodatkowo (w właściwie przede wszystkim) oferuje darmowe rozmowy w roamingu bez dodatkowych opłat. Czekamy na dodatkowe modele wspierające usługę.

Advertisement

2 komentarze do “Wzmocnienie zasięgu sieci i darmowe rozmowy w roamingu dzięki Wi-Fi Calling”

  1. Ma LG G4 z wbudowaną aplikacją WiFi Calling od Play. Działa świetnie. Jak stracę zasięg, a mam nadajnik WiFi to łącze się z innymi bez problemu i nie słyszą różnic.
    Główną zaletą jest jednak dzwonienie za pośrednictwem Hot Spotów WiFi za granicą, ciągle po krajowej taryfie, a nie roamingowej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz