Jednym z powodów dlaczego założyłem tą stronę była chęć podzielenia się wiedzą i swoim doświadczeniem z innymi. Drugim powodem było wskazanie użytecznych aplikacji oraz fajnych niezależnych i najchętniej polskich gier. Właśnie dziś mam okazję polecić Wam kolejna taką grę.
Pewnie zauważyliście, że ostatnio nie pojawiały się nowe wpisy z recenzjami aplikacji czy tutorialami. Wszystko przez radykalnie mało wolnego czasu jakim dysponuje. Jednak gdy napisał do mnie Michał z Hamster On Coke Games z prośbą o zapoznanie się z jego nowym dziełem z wielkim trudem ale wygospodarowałem kilka chwil na sklecenie tego tekstu.
Michał jest niezależnym polskim developerem mającym na koncie już kilka aplikacji w tym parę gier. Jego najnowsza gra nosi tytuł Zenge i właśnie dziś trafiła do Google Play (dostępna jest również na iOS, Windows Phone i Steam). Gdy przeczytałem, że mamy odczynienia z „indykiem” z gatunku łamigłówek, od razu mnie to zaintrygowała. Aktualnie jest to mój ulubiona kategoria gier w jakie gram na telefonie. Dlatego czym prędzej sprawdziłem dołączony materiał wideo z rozgrywki i natychmiast stwierdziłem, że absolutnie jest to gra dla mnie!
Moim pierwszy skojarzeniem kiedy zobaczyłem Zenge była inna genialna gra logiczna – Hook. Stworzona również przez polskiego niezależnego developera Rainbow Train. Hook okazal się wielkim sukcesem, bo jak inaczej nazwać grę, która sprzedała się w ponad 100 000 razy przy średniej ocen 4,5?
Po kilku wymianach email z twórcą Zenge okazało się, że obaj Panowie znają się od lat i razem zabierali się za tworzenie gier. Nie dziwie się więc, że obie gry wykorzystują podobne schematy. W tym wypadku absolutnie nie jest to nic złego, tym bardziej, że jedyny minus Hook’a to niezbyt duża liczba poziomów.
O ile w przypadku Hook’a ciężko było wytłumaczyć na czym polega gra, przy Zenge chyba nie mam takich problemów.
W Zenge chodzi o tak umiejętne przestawianie elementów układanki tak aby ułożyły się we wcześniej zdefiniowany wzór. Zachowując przy tym odpowiednią kolejność elementów oraz odpowiednio manipulując nimi. Brzmi banalnie ale nie zawsze tak jest. Elementy układanki możemy przesuwać jedynie po ustalonych liniach do wyznaczonych punktów, przez co prawie zawsze kolidują ze sobą. W późniejszych etapach możemy nimi obracać czy teleportować je.
Po złożeniu wszystkich elementów układanki pojawia się obrazek przedstawiający historie podróży Eona. Trzeba przyznać, że grafika w grze to jest jej największy plus i tworzy niezwykły klimat. Są przepiękne a ich styl trochę kojarzy mi się z innym hitem Monument Valley.
Gra generalnie nie należy do najtrudniejszych ale też nie było takie jej założenie. Gracz ma się przy niej relaksować oglądając piękne grafiki i słuchając wyciszającą muzykę, która została rewelacyjnie dobra. Mimo wszystko jednak trochę brakuje mi tutaj wezwań. Przyznaje się, że parę razy utkałem na dłużej przy jednej plansz, tak w wielu z nich rozwiązanie było tylko formalnością. W Hook’u (sorry za te ciągłe porównania ale jest to dla mnie naturalne) nie miałem takiego wrażenia.
Zenge mogę polecić Wam z czystym sumieniem. Zwłaszcza gdy jesteście fanami Hook’a i chcecie pograć w coś nowego zamiast po raz siedemnasty przechodzić tą samą grę. 🙂 Moja ocena to 5-/5. Do maksymalnej oceny zabrakło większej ilości bardziej przemyślanych plansz.
Grę można kupić w Google Play za jedyne 3zł. Warto zaznaczyć, że nie ma tutaj żadnych reklam czy mikropłatności.
A na tej stronie znajdziecie bonusowe 20 plansz niedostępnych w grze na Androida.