Podbijamy świat w Age of Civilizations na Androida.

Gra Age of Civilizations na Androida to strategiczna gra turowa, mocno wzorująca się na znanej wszystkim fanom tego typu gier,  serii Sid Meier’s Civilization, a na dodatek została wykonana przez polskiego programistę Łukasza Jakowskiego.

Pierwsze wrażenie.

Age of CivilizationsNa pierwszy rzut oka gra wydaję się toporna i jakby żywcem została wyjęta z późnych lat 90 ubiegłego wieku. Graficznie panuje minimalizm i symbolika, która dobrze będzie znana osobom, obsującym kiedykolwiek z grą Cywilizacja na PC. O mamy mapę świata podzieloną na prowincje, które odpowiadają mniej więcej współczesnemu układowi państw, jakieś kolorowe pola, liczby, ikonki wyglądające trochę jak zamki i kilka niezbyt ciekawie zaprojektowanych przycisków. Wszystko sprawia wrażenie strasznie słabej gry. Otóż nic bardziej mylnego! Już po chwili z Age of Civilizations okazało się, że jest jedna z bardziej wciągających gier na Androida, w jaką miałem okazje ostatnio zagrać!

Rozgrywka czyli jak podpić Świat!

Tak jak napisałem na wstępie w grze Age of Civilization panuje symbolika. Nasza armia to jedynie cyferki na mapie a bitwy to przesuwanie naszych wojski z jednego pola na drugie, ale nie macie pojęcia jak to wciąga i to nawet mnie osobę, którą wersja PC jakoś nigdy nie porwała.

Dobrze, ale o w tej grze chodzi? Otóż o to, aby podbić świat, prowadząc jedną cywilizacje, którą wybieramy na starcie. Przed rozpoczęciem rozgrywki wybieramy, jaki naród chcemy poprowadzić na podbój świata, mapę (Ziemia albo mapa Keplera), ilość cywilizacji oraz kilka innych opcji takich jak: trudność czy rodzaj mgły wojny.

Grę rozpoczynamy z jedną prowincją i raptem 2500 armią, ale bardzo szybko możemy przejść do rekrutacji nowych wojski i podboju sąsiednich prowincji poprzez wydanie odpowiednich rozkazów. Gra Age of Civilizations jest turowa, przez co wszystkie rozkazy musimy wydać w swojej turze. Kolejność wykonywania ruchów (danej cywilizacji) jest dobierana losowo po zakończeniu każdej rundy.

Age of Civilizations

Zdobyte obszary możemy rozbudowywać o forty dające bonus do obrony, wieże strażnicze pozwalające na sprawdzenie ile wojsk nieprzyjaciela aktualnie znajduje się na najbliższych prowincjach oraz porty umożliwiające przemieszczanie się wojsk przez morza i oceany.

Wraz ze zdobytymi prowincjami zyskujemy większą ilość rozkazów, jakie możemy wykonać podczas swojej kolejki. Po każdej turze dostajemy złoto, które jest przyznawane w zależności od posiadanych kolonii i sytuacji ekonomicznej panującej w owych, którą możemy podglądać na specjalnej mapie. Są też 2 inne, dodatkowe mapy. Na jednej możemy podejrzeć populacje, im większa tym więcej możemy wojska zrekrutować oraz mapa dyplomacji. Dzięki tej ostatniej możemy podpisywać pakty, sojusze czy wypowiadać wojny. Jest to czasami nieuniknione, bo zdarzą się rozpoczynać grę w tak słabej lokalizacji, że chcąc nie chcąc musimy z kimś współpracować. Np. Dzięki tej grze uświadomiłem sobie jakie słabe położenie ma Polska, jeszcze nigdy nie udało mi się przetrwać dłużej niż 20 rund rozpoczynając grę naszym narodem. 🙁

Age of CivilizationsAge of Civilizations

 

Gra kończy się z chwilą przejęcia kontroli nad wszystkimi prowincjami, ale mogę wam powiedzieć, że najtrudniejszy jest początek (przynajmniej dla mnie). Jak w ciągu 15-20 rund opanujemy sporą ilość prowincji i będziemy posiadać dużą armię to dalsze opanowywanie świat powinno być kwestią czasu. Przynajmniej na poziomie normalnym, bo gra oferuje jeszcze dwa trudniejsze poziomy.

Podsumowanie.

Pomimo niezbyt skomplikowanej rozgrywki gra jest strasznie wciągająca, co jest jej największym atutem. Niekiedy trzeba się sporo nagłówkować, aby odczytać plany przeciwnika, co jest chyba największą frajdą (pomijając fakt przejmowania kontroli nad światem!).

Każdą rozgrywkę możemy przerwać w dowolnym momencie i wrócić, gdy znowu będziemy mieli ochotę, bo po każdej rundzie zapisuje się jej stan.

Gra kosztuje jedynie 2$ co w przeliczeni na złotówki daje nieco ponad 6 złotych i absolutnie warto je wydać zwłaszcza, jeśli jesteście fanami gier strategicznych czy logicznych. Grę pobrano z Google Play już ponad 10000 razy, więc możemy mówić o wielkim sukcesie! Jak dla mnie gra nie ma wad, może jedynie warto pomyśleć o dodaniu trybu multiplayer, ale dla mnie to nie jest konieczność. Daje ocenę 5/5!

Grę Age of Civilizations można pobrać z około 6 złotych z Google Play. Jest też dostępna darmowa wersja Lite.

5 komentarzy do “Podbijamy świat w Age of Civilizations na Androida.”

  1. mam mały problem z płatnością czy można by było do gry zakupić kod w inny sposób niż przez płatność google do gry ”age of civilizations”

    Odpowiedz
    • Nie. Możesz kupić w kiosku kartę zdrapkę aby doładować Google Play. Możesz też (jeśli masz telefon z abonamentem) zapłacić przez operatora.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz