Posty

Helium na Androida – czyli jak przenieść swój save z gry na inny telefon.

Advertisement

Helium Android LogoUwielbiam grać na telefonie, smart fon już dawno zastąpił mi przenośną konsole, absolutnie nie czuje potrzeby ponownego posiadania takowej. Na Androida mamy gry chyba wszystkich gatunków od wymagających gier 3D jak GTA, które starczą na wiele godzin gry po „kibelkowe” Radiculus Fishing. Jedyną bolączką, jaka mi doskwierała to brak możliwości skopiowania zapisanego stanu gry do chmury czy nawet na kartę pamięci tak, aby móc przenieść je na inny telefon albo nadal je mieć po wgraniu nowego softu. Wygląda na to, że ten czas przechodzi w zapomnienie – przynajmniej częściowe. Znalazłem i przetestowałem bardzo przydatną aplikację o nazwie Helium, pozwalającej na backup save z gier!

Helium jest tym, czego szukałem od dawna! Sądzę, że wielu z Was również poszukuje takiego rozwiązania, dlatego pokrótce opisze jego funkcjonowanie i już teraz serdecznie polecam pobranie aplikacji z Google Play.

Helium Android 1 Aby przenieść, save z gry na inny telefon albo je zapisać na karcie pamięci, musimy oczywiście najpierw ściągnąć aplikację Helium z Google Play i ją zainstalować na telefonie. Następnie musimy pobrać i zainstalować program Helium na swoim komputerze, jest to niestety wymagane, aby zacząć korzystać z możliwości backupu. Jeśli mamy już zainstalowaną aplikację na telefonie i w komputerze to odpalamy ją na smartfonie i podłączamy go kablem USB do PC. Później włączamy program na PC i czekamy chwilkę. Od teraz możemy już cieszyć się możliwościami, jakie daje aplikacja Helium. Proces ten robimy tylko raz przy pierwszym uruchomieniu aplikacji na telefonie. Później możemy już dowolnie kopiować i przywracać  zawartość gier.

Advertisement

Sama aplikacja wygląda bardzo przyzwoicie, usługa jej jest intuicyjna a design spełnia zasady HOLO UI.  Ekran użytkownika jest podzielony na dwie główne sekcje: Kopia Zapasowa oraz Przywracanie i synchronizacja. Jak nie trudno się domyśleć w tej pierwszej mamy możliwość utworzenia backupu, robimy to zaznaczając aplikacje, jakie chcemy zapisać i klikamy „Kopia zapasowa” oraz wybieramy gdzie chcemy je przechowywać. Do wyboru mamy pamięć w telefonie albo synchronizacje z kontem w „chmurze” (Google Drive, Dropbox, Box), jest to jednak opcja dostępna jedynie w wersji Premium. Również możliwość planowania backupów jest dostępna w płatnej wersji. Przywracanie zapisanych stanów gry również jest banalnie proste – wybieram źródło, z którego chcemy „zassać” dane i przywracamy dane. Jedyny wymóg to wcześniejsze zainstalowanie aplikacji, do której chcemy przywrócić dane.

Helium Android 3 Helium Android 3

Oczywiście nie mogło być tak kolorowo. Nie wszystkie aplikacje są z kompatybilne. Podczas moich testów nie udało się odtworzyć zapisanych save’ów z trzech gier: GTA 3, Subway Surfers oraz Dumb Ways To Die. Były to na jedyne tytuły, z jakimi miałem problem, bardzo szkoda, że znalazł się wśród nich GTA, ale nie można mieć wszystkiego. 🙁 Aplikacja Helium idealnie zapisuje i przywraca stan z takich gier jak: Pou (z pewnością ucieszy osoby przywiązane do swojego stworka i zastanawiające się jak przenieść go na nowy telefon), Angry Birds Star Wars II, Castle TD, Hill Climb Racing, czyli grach na bardzo popularnych gdzie utrata zapisanego stanu gry to prawdziwy dramat.

Advertisement

Aplikacja Helium na Androida z pewnością rozwiązuje sporo problemów z przenoszeniem stanu ukończenia gry z jednego telefonu na drugi. W moim wypadku satysfakcjonuje mnie ona w 90% – tyle tytułów, w które gram jest z nią kompatybilnych. Jednak każdy musi ją samemu przetestować i sprawdzić czy współgra z Waszymi ulubionymi aplikacjami i posiadanymi telefonami. Jest ona całkowicie darmowa, więc nie ma z tym najmniejszego problemu. Ja poważnie myślę nad zakupem wersji Premium, która nie jest jakoś kosmicznie droga, bo jedynie 15zł.

Moja ocena to 5/5 – za wykonanie i przede wszystkim za użyteczność.

Advertisement