Folx telefonia komórkowa w aplikacji

Advertisement

Folx SIM

Folx to nowa telefonia komórkowa, która wystartowała na początku grudnia. Powstała ona na bazie sieci PLAY. Założona została przez właścicieli spółki P4, czyli operatora sieci PLAY a współtwórcami są między innymi byli pracownicy tej firmy. To co wyróżnia Folx’a to całkowita wirtualizacja.

Folx jest MVNO (Mobile Virtual Network Operator) czyli operator nie posiada własnej infrastruktury sieciowej i radiowej. Nie ma własnych częstotliwości radiowych i nadajników ale podpisuje stosowne umowy z “dużym” operatorem (takim jak np. PLAY) i działa na jego zasięgu. W tym przypadku dokładnie jak w PLAY, oprócz sieci macierzystej mamy dostęp do zasięgu T-mobile, Orange i Plus.

Advertisement

Drugą “wirtualizacją” jest obsługa klienta i dystrybucja kart SIM. Folx szumnie nazywa się “pierwszą siecią komórkową w aplikacji”. O co chodzi? Z operatorem możemy kontaktować się jedynie przez aplikację na smartfona. Począwszy od zamawiania karty SIM, jej aktywację po płacenie rachunków czy kontakt z obsługą klienta (wbudowany czat). Podczas aktywacji karty SIM musimy podać dane do karty płatniczej, w Folx opłaty pobierane są automatycznie z podanej karty. Będzie to niespełna 30 zł miesięcznie za pełen no limit i 20GB miesięcznie. Cena usługi jest ok; Oczywiście jak się poszuka to znajdziemy odrobinę tańsze oferty. Plusem jest zupełnie nowa numeracja zaczynająca się od 450, więc możemy “upolować” fajny numer.

Folx numeracja

Duża innowacja jest sposób dystrybucji kart SIM. Po pierwsze musimy otrzymać od znajomego kod, aby się zarejestrować w aplikacji.
KOD dla chcących przetestować Folx:

Advertisement

KOD do Folx: 01011010

Po drugie zamawiamy kartę sim tak jak zamawiamy Ubera i to właśnie kierowca dostarczy nam SIMkę i sprawdzi czy podane dane są zgodne z naszym dowodem (weryfikacja PESEL). Gdy zaczynałem korzystać z Folx’a, w połowie grudnia, system dystrybucji nie działał jeszcze do końca ok (podobało się to zmieniło). W Warszawie robiłem 4 podejścia do zamówienia sim i dopiero ostatnie się udało. Wcześniej brakowało kierowców. Jak kierowca był już dostępny to dostarczył mi SIMkę w 11 minut.

Starter też jest wykonany oryginalnie. Jest to właściwie sama karta sim zgrzana w srebrnej folii. Do aktywacji potrzebujemy dostęp do internetu czyli musimy mieć w telefonie inną kartę sim albo dostęp do WiFi. Po aktywacji (skanowanie QR kod) możemy włożyć kartę do SIM.

Po włożeniu karta zalogowała się dość szybko. Niestety nie od razu włączył się transmisja danych. Musiałem jeszcze raz zrestartować telefon aby się uruchomiła, na LTA też musiałem trochę poczekać. Agregacja pasm działa identycznie jak w PLAY. Co ciekawe to do działania karty SIM nie potrzeba mieć aplikacji zainstalowanej w telefonie. Aplikacja w zasadzie jest potrzebna jedynie do zamówienia i aktywacji karty, więc moim zdaniem hasło „pierwsza sieci komórkowa w aplikacji” jest trochę na wyrost.

Advertisement

Sama aplikacja jest dość minimalistyczna. Posiada 3 główne ekrany. Środkowy gdzie widzimy zużycie danych i pozostały pakiet, prawy gdzie możemy dodać dodatkowe środki (np. na SMS premium) i lewy gdzie jest informacja o możliwości zaproszenia znajomych do Folx i że dostaniemy za to dodatkowo 1 miesiąc gratis (oni też). Czyli jeśli korzystacie np. z mojego kodu to dostaniecie standardowe 2 miesięce plus 1 gratis.

Folx Aplikacja Folx QR

Advertisement

Mamy też w prawym górnym rogu ikonkę czatu gdzie możemy zgłosić problem. Testowałem to i konsulat odpowiedział na mój problem po około 40 minutach niestety sugerowane rozwiązanie nie do końca było przemyślne. Na szczęście problem sam się rozwiązał.

Brakuje dokładniejszej historii połączeń czy zużycia danych. W apce możemy w zasadzie sprawdzic tylko skumulowanie zużycie danych.

Podsumowując Folx to w miarę tani operator z innowacyjnym podejściem do obsługi klienta. Cieszy spory pakiet danych już na start i 3 miesiące za free oraz całkiem nowa numeracja zaczynająca się od 450. Brak standardowej sieci sprzedaży i obsługi powinna operatorowi obniżyć koszty z tym związane przez co dać możliwość obniżenia cen. Może w przyszłości tak będzie, jak narazie mam wrażenie, że jest to sondowanie rynku i testowanie takiego rozwiązania. Zresztą sama oficjalna nazwa firmy, która uruchomiła Folx to BETA S.A (w tej chwili zmieniona na Folx SA). Strona WWW też zrobiona jest bez polotu i “tanio” ze stockowymi zdjęciami.

Advertisement

16 komentarzy do “Folx telefonia komórkowa w aplikacji”

 1. kazdy kod mozna uzyc tylko 2 razy, wiec powyzsze kody prawdopodobnie beda juz zuzyte a wy zostaniecie nabici w butelke i dostaniecie tylko 1 miesiac darmowy. potem sie zacznie placz i lament. ponizej podaje kod na 6 mcy, ktory dostaja tylko pracownicy folx. ja go udostepniam, bo czemu by nie 🙂 korzystajcie. kto pierwszy ten lepszy. 59218710. wystarczy sciagnac aplikacje FOLX

  Odpowiedz
 2. Wybrałem Folx dla syna, karta przyjechała w 10min, cała zabawa trwała minut 15, polecam naprawdę fajna sieć, może ktoś ma ochotę skorzystać z darmowego miesiąca o to mój kod: 76395458

  Odpowiedz
 3. hej
  Ciekawa sieć, z przeniesieniem numeru nie było problemów (Łódź), na razie sprawuje się na 5 intuicyjna aplikacja i prosty system płacenia. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z darmowego miesiąca udostępniam kod : 23306045.
  Dziękuję

  Odpowiedz
 4. No jedynie tylko mały haczyk z kodami – nie działają na kontach o tym samym numerze PESEL. Więc nie ma sensu zakładać kont i wpisywać kod na darmowy miesiąc w folx, bo nic z tego nie wyjdzie. Lepiej skorzystać z kodu do folx od znajomego, albo z tego: 74846320. Tylko wpiszcie kod przed zalogowaniem/utworzeniem konta

  Odpowiedz

Dodaj komentarz