VPN i pulpit zdalny czyli praca zdalna z domu.

Advertisement

Ostatnio głośno jest o pracy zdalnej a to za sprawą koronawirusa i faktem, że wielu pracodawców daje możliwość swoim pracownikom pracy z domu. Pewnie też jesteś zainteresowany taką formą pracy w najbliższym czasie. I pewnie wiele mówi się u ciebie w biurze o VPN. Do czego jest potrzebny VPN? Jak się połączyć z VPN? To pewnie pytania jakie Ciebie zastanawiają, jeśli nie jesteś osobą “techniczną” i nigdy nie pracowałeś zdalnie. Postaram się pokrótce wyjaśnić czym jest VPN i co potrzebujesz, aby pracować z domu.

Co potrzebuje do pracy z domu?

Po pierwsze twój pracodawca musi się zgodzić na taką formę pracy. Oczywiście twoja praca musi być możliwa do wykonania z domu. Czyli to w zasadzie dotyczy wszystkich osób wykonujące zawody, do których wykonania potrzebny jest jedynie komputer, internet i telefon. 

Po drugie musimy posiadać komputer. Praktycznie każdy posiada w domu komputer, ale w większości przypadków wykorzystanie go raczej nie będzie wchodziło w grę ze względu na politykę bezpieczeństwa firmy i fakt, iż na komputerze firmowym masz zapewne wiele niezbędnych programów z licencją. 

Advertisement
Praca zdalna

W wielu firma jako komputery firmowe wykorzystywane są laptopy, więc tutaj sprawa jest prosta po prostu zabierasz go do domu (dowiedz się wcześniej czy musisz podpisywać jakieś związane z tym dokumenty) i do sieci firmowej łączysz się przez VPN. 

Jeśli używasz w pracy komputera stacjonarnego to wyjścia są trzy. Albo pracodawca zapewni ci laptopa na czas pracy zdalnej (wątpię) albo umożliwi ci połączenie się z siecią firmową ze swojego komputera prywatnego (wątpliwe, ale możliwe, jeśli nie potrzebujesz jakiś zaawansowanych programów i polityka bezpieczeństwa na to pozwala). Słyszałem też, że w niektórych firmach jest możliwość połączenia się z swoim stacją roboczą w pracy z prywatnego komputera za pomocą pulpitu zdalnego (remote desktop).

Pulpit zdalny

Pulpit zdalny to aplikacja umożliwiająca połączenie się z jednego komputera do “pulpit” innego komputera dzięki czemu możemy wyświetlać i obsługiwać go tak jakbyśmy pracowali na nim. Czyli w biurze mamy włączony komputer ze wszystkimi naszymi aplikacjami i dostępem potrzebnymi do pracy. Z domu włączamy aplikacje zdalnego pulpitu i dzięki niej “widzimy” wszystko co jest na tym komputerze w pracy i możemy z niego korzystać. Oczywiście dział IT musi na takie rzeczy pozwalać i odpowiednie skonfigurować sprzęt. Zapewne do połączenia będziesz potrzebował również VPN.

Advertisement

Co to jest VPN?

VPN to wirtualna sieć prywatna (Virtual Private Network) tworzona w publicznych sieciach np. internet jest taką siecią. Pokrótce polega to na tym, że dzięki VPN możemy wyznaczyć bezpieczne i szyfrowane połączenie pomiędzy twoim komputerem a siecią w twojej firmę. 

VPN

Sprawi to, że będziesz mógł korzystać ze wszystkich zasobów dostępnych tylko w twojej firmie (intranet, email i inne aplikacje) nie będąc fizycznie wpięty w tą sieć tylko np. w swoją sieć domową. VPN powszechnie wykorzystywany jest w korporacjach, aby umożliwić pracę zdalną swoim pracownikom. VPN szyfruje dane przez co nikt postronny nie może “podsłuchać” danych które przesyłasz, więc to jest powszechny wymóg w zasadzie każdego działu IT.

Jak połączyć się z siecią VPN?

Na pewno twój dział IT wyślę ci dokładną instrukcję jak połączyć się z siecią VPN i zapewne wszystko tobie skonfigurują. Do połączenie się z VPN potrzebna jest specjalna aplikacja. Większość znanych mi firm korzysta z rozwiązania firmy CISCO i ich aplikacji AnyConnect. Możliwe, że do połączenia z siecią prywatną będziesz potrzebował również certyfikatów bezpieczeństwa, ale to też powinno zostać dostarczone przez dział IT.

Advertisement
VPN Cisco

Przed wyjściem z biura dobrze jest przetestować czy konfiguracja naszego VPN działa poprawnie. Najlepszym sposobem jest włącznie w swoim telefonie hotspot Wi-Fi i podłączenie się swoim firmowym komputerem pod udostępnioną sieć. Wówczas powinieneś stracić wszystkie dostępy do swojej sieci firmowej. Teraz połącz się z VPN i sprawdź, czy połączenie działa i czy masz dostęp do aplikacji czy stron jakich potrzebujesz.

Login i hasło do VPN to prawdopodobnie ten sam login i hasło którymi logujesz się do komputera. Jeśli nie zadziała to dowiedz się w IT jakimi loginem i hasłem musisz się logować. Przed udaniem się na home office warto zmienić hasło do konta, aby nie musieć go zmieniać później z domu, bo nie zawsze się to da albo nie jest proste. Oczywiście po zmianie hasła ponownie przetestujcie połączenie VPN i wszystkie aplikacje.

VPN nie tylko do pracy.

VPN wykorzystywana jest nie tylko w firmach do pracy zdalnej. Można użyć VPN, aby “udawać” że łączy się z internetem z innego kraju, dzięki temu można używać serwisów niedostępnych w Polsce. Tak kiedyś można było dostać dostęp do Netflixa a teraz wiele osób korzysta z Disney+. Więcej pisałem już w tym wpisie przy okazji meczy Polaków na Euro.

Advertisement

Aplikacje autoryzujące logowania.

Niektóre firmy stosują dodatkowe zabezpieczenia. Czy to wymagają kodów SMS do podania podczas logowania się do VPN czy zainstalowania specjalnych aplikacji na telefonie do generowania tokenów zabezpieczających przy logowaniu do firmowych stron. Upewnij się wcześniej czy masz je poprawnie skonfigurowane.

1 komentarz do “VPN i pulpit zdalny czyli praca zdalna z domu.”

  1. Typowo laicka opowieść: zero konkretów („całość skonfiguruje ci dział IT”) – Za to szeroko opisane bzdety – jak np, że „musisz mieć komputer”, czy „wątpię, aby szef dał ci laptopa”.
    Autorze: jak nie masz nic do powiedzenia – nie zaśmiecaj netu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz